Abp Gądecki o Polsce w UE: Dążenie do jedności jest pozytywem

Od strony materialnej Kościół w Polsce wiele zyskał dzięki wejściu Polski do Unii Europejskiej - ocenił w rozmowie z KAI abp Stanisław Gądecki pytany o bilans pięciolecia obecności naszego kraju w Unii.

Wiceprzewodniczący KEP dodał przy tym, że „wspólnota europejska ograniczona do obecnej liczby krajów to nie jest jeszcze szczyt naszych marzeń”. Metropolita poznański zauważył, że jeśli chodzi o wykorzystywanie środków unijnych, to poszczególne diecezje mają własne, lepsze i gorsze, doświadczenia. „My mamy dobre, bo otrzymaliśmy wsparcie, które pozwoliło nam wyremontować i muzeum, i archiwum” – zaznaczył. Zdaniem abp. Gądeckiego, unijne środki pozwalają niejednokrotnie na renowację obiektów sakralnych, których – z uwagi na ich wielkość lub skalę zabytkową - nie udałoby się wyremontować ze szczupłych środków, jakimi dysponują diecezje. Metropolita poznański ocenił w rozmowie z KAI, że samo dążenie ludzi do jedności zasługuje na wsparcie, bowiem „z punktu widzenia Kościoła i Ewangelii jest czymś ogromnie pozytywnym”, zaś nieewangeliczne i antykościelne jest dzielenie. Natomiast, jak dodał abp Gądecki, kształt Unii Europejskiej, jej rozwiązania i ustawodawstwo zależą od działania ludzi, od ich reakcji i tego, czy i w jaki sposób wpływają na kształt Unii. „Ale zasadniczy punkt wyjścia wydaje mi się dobry i nie zamknięty. W tym sensie, że wspólnota europejska ograniczona do obecnej liczby krajów to nie jest jeszcze szczyt naszych marzeń” – zaznaczył wiceprzewodniczący Episkopatu.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »