Hiszpania w szponach kryzysu

Kryzys finansowy dotyka miliony osób, szczególnie najbardziej ubogich. Przypomniała o tym w specjalnym komunikacie z okazji 1 maja katolicka organizacja pozarządowa Manos Unidas. Według najnowszych danych w Hiszpanii jest ponad 4 mln bezrobotnych. Istnieją uzasadnione obawy, że liczba ta wzrośnie w najbliższych miesiącach.

W świecie globalizacji kryzys dotyka szczególnie najbardziej ubogich, którzy jako pierwsi odczuwają zamykanie zakładów, masowe zwolnienia i brak dostępu do kredytów. Szacuje się, że do końca br. na świecie będzie ponad 210 mln bezrobotnych, w tym ok. 22 mln kobiet – czytamy w komunikacie Manos Unidas. Najbardziej cierpią ci, którzy mają niestałą pracę i muszą przeżyć dzień za niecałego dolara. Konsekwencje globalnego kryzysu odbiją się przede wszystkim na nich i ich rodzinach. Dotkną także edukacji dzieci i młodzieży, dostępu do usług sanitarnych i pokrycia potrzeb tak podstawowych jak wyżywienie. W 2009 r. kampania Manos Unidas koncentruje się na pierwszym z Celów Milenijnych, tzn. wykorzenieniu ubóstwa i głodu. Podobne ideały przyświecały organizacji, kiedy rozpoczynała swoją działalność 50 lat temu. Manos Unidas uważa za rzecz niedopuszczalną, aby ci, którzy posiadali najmniej w czasach pomyślności, obecnie byli najbardziej dotkniętymi przez kryzys ekonomiczny. Powiększa to jeszcze bardziej podział między Północą i Południem – czytamy w komunikacie. W Hiszpanii związki zawodowe spotkały się z ostrą krytyką ze strony bezrobotnych. Dbają bardziej o interesy polityczne, popierając rząd socjalistów, niż o sprawy robotników.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »