Ordynariusze za sterami Kościoła, czyli co się zmieni w polskim episkopacie?

Na łamach "Rzeczypospolitej" Ewa K. Czaczkowska podsumowuje wyniki spotkania Rady Stałej Episkopatu Polski, które odbyło się 2 maja na Jasnej Górze.

Jak pisze autorka, w episkopacie ma powstać nowa struktura: Rada Biskupów Diecezjalnych. Będzie się składała ze wszystkich ordynariuszy diecezji. Biskup Stanisław Budzik ocenia, że utworzenie rady będzie odpowiadało roli ordynariuszy w diecezji. To oni – tłumaczył „Rzeczypospolitej” bp Budzik, dźwigają główną odpowiedzialność za Kościół lokalny. Z kolei biskup Tadeusz Pieronek skomentował, że radę tworzy się po to, by biskupi diecezjalni zyskali przewagę nad pomocniczymi. W polskim episkopacie jest 59 biskupów pomocniczych, a 44 diecezjalnych. Zdaniem biskupa Pieronka taka sytuacja to anomalia. Jednak do pomysłu utworzenia Rady Biskupów Diecezjalnych, która będzie mogła podejmować niektóre decyzje, odnosi się z rezerwą. „Albo się jest biskupem, albo nie” – cytuje „Rzeczpospolita”. Powołanie rady jest usankcjonowaniem sytuacji, która ma miejsce od lat w polskim episkopacie – zwraca uwagę Ewa K. Czaczkowska. Biskupi diecezjalni dwa razy w roku spotykają się na Jasnej Górze: w maju i w sierpniu. Jednak – ja zastrzega Watykan – mogły to być jedynie spotkania nieformalne. Biskup Pieronek zwraca uwagę, że na tych nieformalnych spotkaniach ustalano nieraz stanowisko, które potem przedstawiane było całemu episkopatowi. Zazwyczaj nie stanowiło to problemu i biskupi diecezjalni nie sprzeciwiali się otwarcie wcześniejszym ustaleniom. Jednak czasami na zebraniu całego episkopatu dochodziło do zmiany decyzji. Jako przykład „Rzeczpospolita” przypomina chociażby kwestię próby wprowadzenia kadencyjności proboszczów (2008) czy plany wysłania listu do generała redemptorystów w sprawie o. Tadeusza Rydzyka. Zakres kompetencji Rady Biskupów Diecezjalnych przedstawia rzecznik episkopatu ks. Józef Kloch. Rada będzie mogła wyznaczać ogólny kierunek pracy duszpasterskiej. Zyska też prawo podejmowania decyzji finansowych czy administracyjnych, które mieszczą się w zakresie odpowiedzialności ordynariuszy wobec Stolicy Apostolskiej. „Rzeczpospolita” wyjaśnia również, że ma się zmienić skład Rady Stałej Episkopatu Polski. Będą w niej reprezentowani również biskupi pomocniczy. Ma ich być dwóch – z wyboru. Poza tym skład rady ma być poszerzony o prymasa Polski i kardynałów, którzy są biskupami diecezjalnymi. Watykan wstępnie się zgodził na te zmiany i po dopracowaniu szczegółów mają one wejść w życie prawdopodobnie jeszcze w tym roku – czytamy w „Rzeczypospolitej”.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  25°C Poniedziałek
  wieczór
  22°C Wtorek
  noc
  18°C Wtorek
  rano
  21°C Wtorek
  dzień
  wiecej »