Nowy prawosławny dziekan marynarki wojennej

Ks. Aleksander Szełomow, dziekan Marynarki Wojennej Prawosławnego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego przeszedł do rezerwy. Zastąpił go ks. Arkadiusz Zielepucha, proboszcz cywilnej i wojskowej parafii w Gdańsku.

Za posługę księdzu Szełomowowi dziękował prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego arcybiskup Miron. On też przewodniczył dziękczynnemu nabożeństwu 29 kwietnia w gdańskiej katedrze. Rosłeś nad wodą, nad Zalewem Szczecińskim, widziałeś jak wchodzą i wychodzą statki, a potem objąłeś parafię nad jeziorem w Wojnowie. To zaprowadziło Cię do Marynarki Wojennej, gdzie wykonałeś pionierskie zadanie w tworzeniu dekanatu prawosławnego – zwrócił się do ks. Szełomowa abp Miron, nawiązując do bogatego życiorysu dziekana-rezerwisty. Ks. Aleksander Szełomow pochodzi ze Szczecina. Może poszczycić się bogatą wojskową tradycją rodzinną. Dziadek był oficerem armii carskiej, ciotka - pułkownikiem przy generale Andersie, wuj oficerem u generała Żelichowskiego. W 1994 roku, po powstaniu Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego, ks. Szełomow założył mundur komandora podporucznika i pospieszył z posługą duszpasterską żołnierzom marynarki wojennej. Stworzył od podstaw struktury prawosławnego dekanatu. Za służbę i pracę był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany. Ma między innymi ordery II stopnia Świętej Marii Magdaleny i Świętego Sergiusza, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, medal „Pro Memoriał” oraz mitrę nadaną przez Synod Biskupów PAKP. Podczas ceremonii pożegnania z mundurem otrzymał krzyż „Pro Mari Nostro” z rąk prezesa miejscowego Oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej Andrzeja Królikowskiego. Ksiądz Arkadiusz Zielepucha pochodzi z Białegostoku. W latach 1984–88 ukończył Prawosławne Seminarium Duchowne w Warszawie i Wyższe Prawosławnym Seminarium Duchowne w Jabłecznej. W 1998 roku ukończył Chrześcijańską Akademię Teologiczną. W gdańskiej parafii jest od 1993 roku. Początkowo jako wikariusz, a następnie jako jej proboszcz. Został też proboszczem prawosławnej parafii wojskowej św. Jerzego w Gdańsku. Żołnierski mundur założył w 1995 roku. Od 2007 roku jest dziekanem okręgu gdańskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Wtorek
  rano
  19°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  19°C Środa
  noc
  wiecej »