Zmarł Jerzy Wocial - filozof, publicysta, tłumacz

W niedzielę nad ranem zmarł w Warszawie dr Jerzy Wocial - filozof, publicysta, tłumacz, działacz społeczny, członek zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Miał 62 lata.

Absolwent handlu zagranicznego w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. Przez kilka lat pracował jako ekonomista. Z zamiłowania i zawodu filozof, adiunkt w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego, ceniony wykładowca. Swą miłość do filozofii przekazywał także studentom Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu i uczniom Liceum Przymierza Rodzin w Warszawie. Działacz opozycji demokratycznej w PRL. Współpracownik wielu wydawnictw podziemnych jako zecer, łącznik, kolporter, redaktor, tłumacz i autor. Działacz NSZZ „Solidarność” Uniwersytetu Warszawskiego. W stanie wojennym internowany przez 8 miesięcy. Od początku lat 80. współpracownik miesięcznika „Więź”, w latach 1992-1997 członek redakcji, następnie członek Rady Redakcyjnej. Członek Zarządu warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, aktywny wewnątrz Klubu, zwłaszcza w Sekcji Rodzin. Tłumacz kilku książek filozoficznych i teologicznych. Tuż przed śmiercią ukazał się jego przekład książki Carla Andersona „Cywilizacja miłości. Co każdy katolik może zrobić, by zmienić świat”. Uczestnik seminariów organizowanych przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Lucieniu. W ostatnich latach jako publicysta współpracował z „Rzeczpospolitą”. Był, żonaty, miał pięć córek. Przez wiele lat wraz z rodziną należał do Drogi Neokatechumenalnej. Przed rokiem rozpoznano u niego nowotwór w stadium wysoko zaawansowanym. Mężnie znosił chorobę. W przeddzień jego śmierci w „Rzeczpospolitej” ukazała się rozmowa o chorobie przeprowadzona z nim przez koleżankę redakcyjną z „Więzi”, Katarzynę Jabłońską. Jerzy Wocial mówił m.in.: „Jestem bardzo wkorzeniony w życie tu i teraz. Niemniej jest możliwe, a nawet wielce prawdopodobne, że Bóg ma wobec mnie inne plany.” zn / maz

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  30 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31 1 2 3
  4 5 6 7 8 9 10
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  20°C Środa
  dzień
  21°C Środa
  wieczór
  wiecej »