Z sanktuarium maryjnego w Hałcnowie wyruszyła 24. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bielsko-Żywieckiej do Matki Bożej Jasnogórskiej. Pielgrzymom towarzyszy hasło "Maryjo przygotuj nas na Światowe Dni Młodzieży".
Jest ich 1056. Najmłodszy 3-letni Beniamin idzie w grupie trzeciej. Najstarszy pielgrzymkowy brat, to 77-letni Marian z grupy czwartej. W grupie ósmej z kolei idą narzeczeni, którzy w czwartym dniu 24. Pieszej Pielgrzymki Diecezji Bielsko-Żywieckiej na Jasną Górą zawrą sakrament małżeństwa. Nie zabrakło 36-osobowej grupy młodych z Katolickiego Ośrodka Wychowania i Terapii Młodzieży „Nadzieja” z Komorowic a także pielgrzymów z Węgier z ks. Robertem Dłubałą SDS, którzy tworzą trzecią grupę pielgrzymkową, wędrującą pod patronatem św. Jana Sarkandra.
Piesi pątnicy już tradycyjnie wyruszyli 6 sierpnia w święto Przemienienia Pańskiego z sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Hałcnowie. Tutaj przywitał ich wszystkich, a także biskupa Piotra Gregera i ks. Józefa Walusiaka, głównego przewodnika pielgrzymki ks. Stanisław Morawa, kustosz sanktuarium.
- Czas pielgrzymowania to swego rodzaju czas rekolekcji – życzę wam abyście wsparci mocą Ducha Świętego i wstawiennictwem Matki Najświętszej mogli wyprosić wiele łask na czas przeżywania Światowych Dni Młodzieży w myśl tegorocznego hasła, a zarazem wezwania: „Maryjo przygotuj nas na Światowe Dni Młodzieży” - mówił ksiądz kustosz.
W homilii biskup Piotr Greger zachęcał, by trud pielgrzymowania ofiarować - przez wstawiennictwo Matki Bożej Jasnogórskiej - zwłaszcza w intencji problemów dotyczących wychowania w duchu wiary młodego pokolenia, kwestii trwałości rodzin chrześcijańskich i problemów moralnych. Ksiądz biskup podkreślił także: - W dniu zaprzysiężenia nowego prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ogarniamy naszą modlitwą także naszą Ojczyznę, wszystkich jej rodaków żyjących w kraju i poza granicami.
Urszula Rogólska /Foto Gość
Różańce-bransoletki otrzymają wszyscy tegrooczni pątnicy z Hałcnowa
Dobrze, że tu jesteśmy
Nawiązując do święta Przemienienia Pańskiego ksiądz biskup mówił: - Pielgrzymka to czas naszego przemienienia; to szansa doświadczenia zachwytu ze spotkania ze swoim Panem. Góra Przemienienia – to miejsce, na którym człowiek na nowo zachwyca się Chrystusem, a zafascynowany Jezusem uznaje Go Panem swojego życia. (…) Przeżycie na górze Przemienienia nie dotyczy wyłącznie wiary; jest to nade wszystko zachwyt miłości płynący z doświadczenia bliskości Boga.
Nie możemy mieć pewności posiadania wiary na stałe, dlatego – jak mówił bp Greger - trzeba się o nią troszczyć, by nie tylko nie osłabła, ale jeszcze mocniej przenikała całe życie. Dlatego Jezus zabiera nas na górę Przemienienia, byśmy wybrali Go na nowo i zdecydowanie, ze wszystkimi konsekwencjami, opowiedzieli się po jego stronie.
- Wejść na górę Przemienienia w praktyce oznacza usłyszeć wezwanie do przemiany i nawrócenia. Pozwólmy się wprowadzić na górę Tabor, by na nowo odnowiła się nasza wiara w Chrystusa oraz byśmy podjęli próbę przemiany naszego życia. Pamiętajmy jednak, że z góry Przemienienia trzeba zejść, by powrócić do codziennego życia. Nasza codzienność, nasze szare życie jest najlepszym sprawdzianem tego, co się z nami na tej górze stało.
Modlitwom pielgrzymów ksiądz biskup powierzył także dwie grupy rowerowych pielgrzymów: wolontariuszy Diecezjalnego Centrum Światowych Dni Młodzieży, którzy 2 sierpnia wyruszyli w drogę z Wapienicy do Rzymu oraz rowerzystów z żywieckiego projektu „Rozkręć wiarę z miłością”, którzy pielgrzymują po Ziemi Świętej.
Trudno sobie wyobrazić pielgrzymowanie do Matki Bożej bez modlitwy różańcowej, dlatego też na zakończenie Mszy św. ksiądz biskup poświęcił niebieskie, silikonowe różańce, które pielgrzymi otrzymają w drodze.
Nie ma ks. Franciszka
Nim bp Greger pobłogosławił pielgrzymów – i obficie pokropił ich wodą święconą – 26-letni Roman, pielgrzym z Wilkowic, który na Jasną Górę wędruje po raz… dwudziesty szósty, wręczył biskupowi pielgrzymi znaczek i legitymację z numerem 1.
Pielgrzymi idą w dziewięciu grupach, którym przewodzą kolejno księża: ks. Józef Walusiak, ks. Tomasz Marek, ks. Robert Dłubała SDS, ks. Tomasz Niedziela, ks. Jacek Nowak SDS, ks. Marcin Pomper, ks. Łukasz Gąsiorek, ks. Stanisław Joneczko i ks. Grzegorz Strządała.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.