Były metropolita poznański, arcybiskup Juliusz Paetz – który siedem lat temu ustąpił z urzędu po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków i księży – nie wziął udziału w uroczystościach 50. rocznicy święceń kapłańskich, jakie odbyły się w sobotę w Poznaniu.
Podczas odprawionej w bazylice archikatedralnej Mszy św. dla kilkunastu jubilatów obecny metropolita poznański, abp Stanisław Gądecki poinformował na początku uczestników liturgii, że „ksiądz arcybiskup senior obchodzi swój jubileusz w ciszy w Ziemi Świętej”.
Zwracając się do jubilatów, hierarcha przypomniał, że ich praca duszpasterska przypadła na trudne czasy komunizmu, a „potem wybór Jana Pawła II na stolicę Piotrową, jego pierwszą pielgrzymkę do Polski, 'Solidarność', stan wojenny, zamordowanie księdza Jerzego Popiełuszki i wreszcie odzyskanie suwerenności przez naszą Ojczyznę po długich latach komunistycznej dyktatury”.
„A teraz jesteśmy świadkami przekształcania społeczeństwa, które wskaźnik wartości ekonomicznej bierze za jedyną zasadę porządkującą społeczeństwo. Chrystus nie jest zwalczany, o ile ten, kto daje o Nim świadectwo, zgadza się na swoje miejsce w niszy” – ubolewał abp Gądecki.
Metropolita wskazał też, że „Kościół na tym świecie jest złożony z ludzi i dla ludzi, z możliwością wielkości i małostkowości, bohaterstwa i wielkich upadków, jakie niesie ze sobą ludzka wolność w Kościele”. Przyznał, że dlatego „w Kościele ziemskim w zachowaniu się ludzi, którzy go tworzą, możemy zobaczyć wiele nędzy, chwiejności i zdrady”.
„Ale na tym Kościół się nie kończy ani tym bardziej z tym się nie utożsamia. Gdyby nawet upadki liczniejsze przewyższały liczebnie męstwo Kościoła, pozostaje jeszcze rzeczywistość mistyczna, jasna i niezaprzeczalna” – stwierdził abp Gądecki.
Zainteresowanie jubileuszem kapłańskim abpa Paetza wywołał telegram gratulacyjny, jaki skierował do niego Benedykt XVI, dziękując mu za pół wieku służby dla Kościoła. Tekst podpisanego przez Papieża telegramu zamieścił „Przewodnik Katolicki”.
„Zarówno w Diecezji Łomżyńskiej, którą kierowałeś przez trzynaście lat, jak i na macierzystej starodawnej Stolicy Metropolitalnej Poznańskiej, prowadząc swoją owczarnię, dawałeś swoje świadectwo wiary w zmartwychwstanie Chrystusa, które oddala wszelki lęk” – napisał Bendykt XVI do byłego metropolity poznańskiego.
Urodzony 2 lutego 1935 roku w Poznaniu abp Juliusz Paetz otrzymał święcenia kapłańskie 28 czerwca 1959 roku z rąk abpa Antoniego Baraniaka. W 1983 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem łomżyńskim, a trzynaście lat później – arcybiskupem-metropolitą poznańskim.
W Wielki Czwartek 2002 roku, po oskarżeniach o molestowanie seksualne kleryków i księży, abp Paetz złożył rezygnację z urzędu i przeszedł na emeryturę. Tego samego dnia Jan Paweł II mianował jego następcą abpa Gądeckiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.