- Dostaliśmy szansę: ewangelizacyjną i misyjną. Pytanie, co my z tym zrobimy - mówił na jubileuszowej odprawie katechetycznej kard. Kazimierz Nycz. W tym roku minęło 25 lat od wprowadzenia religii do szkół. Podczas odprawy statuetką i dyplomem nagrodzeni zostali najbardziej wytrwali katecheci.
Mszą św. w kościele seminaryjnym pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej Piotra Jareckiego rozpoczęła się odprawa katechetyczna. Spotkanie dla katechetów odbywa się co roku przed rozpoczęciem roku szkolnego.
- Chciałbym i modlę się o to, by katecheza była laboratorium, w którym młody człowiek przekonuje się, co jest w życiu istotne - mówił do katechetów ksiądz biskup. Zwrócił uwagę, że katecheza powinna przyczyniać się do budowania postawy mądrości, która polega na uświadamianiu sobie ostatecznego celu życiowej wędrówki, jakim jest Bóg. Jako wzór człowieka łączącego wiedzę z mądrością podał św. Augustyna. Zachęcił też katechetów, by uczyli młodych brania odpowiedzialności za jakość swojego życia.
Po Mszy św. zostały wręczone dyplomy jubileuszowe i pamiątkowe statuetki z okazji 25 lat pracy katechetycznej. Podczas trwającej trzy dni odprawy katechetycznej odbierze je łącznie 37 osób. Statuetką zostali uhonorowani także katecheci mający ponad 25-letni staż pracy - w sumie 60 osób.
Wykład inauguracyjny "25 lat nauczania religii w szkole” wygłosił dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży ks. kan. dr Marek Przybylski. W referacie przedstawiona została historia katechezy szkolnej w Polsce.
Prelegent zwrócił uwagę, że przez ten czas wiele się zmieniło, m.in. uregulowana została sprawa kwalifikacji katechetów, nastąpił rozwój olimpiad i konkursów wiedzy religijnej, poprawiło się zachowanie uczniów w gimnazjach i liceach, lekcje prowadzone są w sposób ciekawy i przy użyciu multimedialnych metod aktywizujących. Pojawiły się też nowe zjawiska i wyzwania.
- Niepokojąco szybko rosnąca liczba rozwodów sprawia, że dzieciom, które przeżywają kryzys rodziny, coraz trudniej przekazuje się prawdy wiary. Postęp cywilizacji sprawił, że zmieniła się także mentalność młodych ludzi - zauważył duchowny.
Jako zadanie dla katechetów prelegent wskazał ożywienie wśród uczniów duchowości eucharystycznej i ciągłe przypominanie, czym w życiu chrześcijanina jest uczestnictwo we Mszy św.
- Konieczna jest dzisiaj katecheza parafialna dzieci, młodzieży i dorosłych. Trzeba dołożyć wszelkich starań do ożywienia życia religijnego w rodzinie - powiedział ks. M. Przybylski i dodał, że dużą szansą dla katechezy i duszpasterstwa parafialnego są zbliżające się Światowe Dni Młodzieży w 2016 roku.
W archidiecezji warszawskiej w ubiegłym roku szkolnym ogółem w szkołach nauczało religii 282 księży diecezjalnych, 32 księży zakonnych, 185 sióstr zakonnych, 7 braci zakonnych i 650 osób świeckich.
Podczas odprawy katechetycznej głos zabrała także Mazowiecka Kurator Oświaty Dorota Sokołowska, która zachęciła katechetów, by aktywnie włączali się w przygotowania programu wychowawczego szkoły, biorąc za wzór patronów placówek. Za dużą szansę wychowawczą uznała także zbliżające się Światowe Dni Młodzieży. Zwracając się do katechetów, zaapelowała o "niezmarnowanie tego daru”. Poinformowała także o zmianach w edukacji wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.