pierwsza z katechez o teologii ciała wg nauczania Jana Pawła II, co Europa zrobi z falą emigrantów i komu przeszkadza katecheza w szkołach.
Zapomniana teologa ciała [ks. Tomasz Jaklewicz]
"Gość Niedzielny" tuż przed kolejnym synodem rozpoczął cykl katechez o teologii ciała wg nauczania Jana Pawła II. „Teologia ciała wpisuje się w kontekst walki duchowej, która toczy się we współczesnej kulturze. Sprawa ludzkiej miłości, seksu, małżeństwa to jedno z najważniejszych pól bitewnych tych zmagań. Jeśli nowa ewangelizacja ma być odpowiedzią Kościoła na współczesny sekularyzm, to musi obejmować również życie małżeńskie, rodzinne. Tak to widział Jan Paweł II” - pisze ks. Jaklewicz.
Jako pasterze nie możemy milczeć [wywiad z abp. Stanisławem Gądeckim]
W mediach słychać było zarzut, że listy w sprawie in vitro były zbyt daleko idącą interwencją Kościoła w politykę. Tymczasem abp. S. Gądecki podkreśla, że ściśle rozumiana polityka nie interesuje Kościoła. Z drugiej strony polityka nie jest sferą wyzwoloną z moralności. „Jeśli wprowadza się regulację prawną, która umożliwia uśmiercanie jednych ludzkich istot, po to, by inne mogły żyć, to my nie możemy milczeć” – konkluduje.
Kto ma problem z katechezą? [Bogumił Łoziński]
Problem z obecnością katechezy w szkole mają środowiska lewicowo-liberalne. Pod pozorem wolności i neutralności w rzeczywistości prowadzą walkę z wiarą. Ich ataki na ten przedmiot potwierdzają, jak ważny jest dla przekazu wiary i moralności.
Boskie ciuchy [Maciej Kalbarczyk]
Odzież inspirowana wiarą do niedawna kojarzyła się głównie z wymiętymi koszulkami z napisem „Jezus Cię kocha” i nieudolnie odrysowanymi symbolami religijnymi. Obecnie takim ubraniom bliżej do designerskich produktów popularnych marek niż do tandetnej chińszczyzny sprzedawanej na bazarach.
Co zrobić z falą emigrantów [Grażyna Myślińska]
Trupy w ciężarówce do przewożenia mięsa pod Wiedniem i w ładowni statku u wybrzeży Libii. Premier Węgier zapowiada skierowanie dodatkowych kilku tysięcy żołnierzy do pilnowania granicy z Serbią. Premier Włoch grozi wypowiedzeniem układu z Schengen. W Niemczech kolejna fala podpaleń obozów dla uchodźców. To tylko kilka informacji z ostatnich dni. Grażyna Myśliwska w najnowszym „Gościu” zastanawia się co jeszcze musi się wydarzyć, żeby Europa zrozumiała że to przełom.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.