Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Husajn zaapelował w poniedziałek do krajów europejskich, by korzystając z fali społecznego współczucia dla uchodźców, "rozszerzyły kanały regularnej migracji i przesiedleń".
Potrzebujemy rozszerzonych kanałów regularnej migracji i przesiedleń - oświadczył Husajn w przemówieniu otwierającym sesję oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie. Jak dodał, "zapobiegłoby to zgonom (imigrantów próbujących dostać się do UE) i ograniczyłoby przemyt ludzi".
Jego zdaniem państwa europejskie powinny "wykorzystać wzrost ludzkiego współczucia" dla migrantów i uchodźców, wywołanego zdjęciem Aylana Kurdiego, syryjskiego trzylatka, który ponad tydzień temu wraz z matką i bratem utonął w Morzu Śródziemnym podczas przeprawy z Turcji do Grecji. Ciało chłopczyka zostało wyrzucone przed morze na turecką plażę.
Wysoki komisarz ONZ ds. praw człowieka użył niefortunnego przykładu. Syryjski trzylatek okazał się dzieckiem przemytnika, który nie narażał rodziny, bo nie miał innego wyjścia, tylko dla zwykłego zysku.
W niedzielę Niemcy przywróciły czasowo kontrole na swoich granicach, aby ograniczyć napływ imigrantów. Jak poinformowało tamtejsze MSW, działania władz początkowo będą się koncentrować na granicy z Austrią. Władze Monachium i kilku innych najbardziej obleganych landów ogłosiły, że ich możliwości przyjmowania uchodźców wyczerpały się. Od początku roku o azyl w Niemczech wystąpiło 450 tys. osób, a do końca roku ich liczba może przekroczyć 800 tys.
Tymczasem UE zgodziła się w poniedziałek na nasilenie operacji przeciwko przemytnikom imigrantów na Morzu Śródziemnym, aby umożliwić przechwytywanie ich statków.
Operacja EUNAVFOR Med rozpoczęła się w lipcu. Jej pierwszy etap polega głównie na zbieraniu informacji wywiadowczych na temat działań przemytników, szmuglujących imigrantów z Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu przez Morze Śródziemne.
Misja to część odpowiedzi UE na obecny kryzys migracyjny. Docelowo ma ona "zniszczyć model działania przemytników ludzi".
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.