Niemcy ratyfikują Traktat do jesieni

W reakcji na decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności Traktatu z Lizbony z konstytucją Niemiec, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso wyraził przekonanie, że ratyfikacja traktatu w Niemczech i innych krajach członkowskich UE zakończy się z powodzeniem jesienią.

"Jestem przekonany, że tym orzeczeniem Trybunał otworzył drogę do szybkiego zakończenia w Niemczech procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony - oświadczył Barroso drogą komunikatu prasowego. - Wierzę, że możemy zakończyć proces ratyfikacji we wszystkich krajach jesienią".

"Orzeczenie potwierdza, że Traktat z Lizbony jest zgodny z niemiecką konstytucją" - podkreślił Barroso, ciesząc się z zapowiadanych przez parlament zmian w ustawie, których domagają się sędziowie. Poprawienia wymaga niemiecka ustawa, regulująca udział parlamentu narodowego we wdrażaniu unijnych przepisów.

"Stanowisko sędziów odzwierciedla ważne zmiany, które przynosi Traktat z Lizbony, wzmacniając zwłaszcza demokratyczną legitymację UE" - ocenił Barroso.

 Podobnego zdania jest minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt."Jak rozumiem, niemiecki Trybunał powiedział, że Traktat jest zgodny z konstytucją, ale należy wzmocnić rolę Bundestagu. A to nie jest zła rzecz, by dać parlamentowi narodowemu więcej do powiedzenia w sprawach europejskich" - powiedział na spotkaniu z brukselskimi korespondentami.

Zdaniem ministra Bildta, także kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech nie powinna wpłynąć na opóźnienie we wprowadzaniu niezbędnych zmian do niemieckiego prawa, które pozwolą zakończyć ratyfikację Traktatu z Lizbony. "Nie widzę większych różnic na politycznej scenie w Niemczech w tej właśnie sprawie" - powiedział szef MSZ.

Szwecja obejmuje w środę po Czechach półroczne przewodnictwo w UE. Władze w Sztokholmie liczą na to, że Irlandia jako ostatni kraj w UE ratyfikuje Traktat z Lizbony w drugim referendum na początku października, a do szczytu UE 29-30 października dokument zostanie podpisany przez prezydentów Niemiec, Polski i Czech, gdzie traktat został już ratyfikowany przez parlamenty narodowe. Jeśli tak się stanie Traktat z Lizbony będzie mógł wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.

Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł we wtorek, że Traktat Lizboński jest zgodny z niemiecką konstytucją, ale jednocześnie uznał, że zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o jego ratyfikacji, należy na gruncie prawa krajowego wzmocnić pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.

 

Poprawienia wymaga niemiecka ustawa, regulująca udział parlamentu narodowego we wdrażaniu unijnych przepisów.

"Ustawa zasadnicza mówi "+tak+ dla Lizbony, wymaga jednak na płaszczyźnie narodowej wzmocnienia parlamentarnej odpowiedzialności za proces integracji" - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący niemieckiego Trybunału Andreas Vosskuhle. Wyraził przekonanie, że "ostatnia przeszkoda" na drodze do złożenia dokumentów ratyfikacyjnych Traktatu Lizbońskiego zostanie szybko pokonana.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »