W reakcji na decyzję niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zgodności Traktatu z Lizbony z konstytucją Niemiec, przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Manuel Barroso wyraził przekonanie, że ratyfikacja traktatu w Niemczech i innych krajach członkowskich UE zakończy się z powodzeniem jesienią.
"Jestem przekonany, że tym orzeczeniem Trybunał otworzył drogę do szybkiego zakończenia w Niemczech procesu ratyfikacji Traktatu z Lizbony - oświadczył Barroso drogą komunikatu prasowego. - Wierzę, że możemy zakończyć proces ratyfikacji we wszystkich krajach jesienią".
"Orzeczenie potwierdza, że Traktat z Lizbony jest zgodny z niemiecką konstytucją" - podkreślił Barroso, ciesząc się z zapowiadanych przez parlament zmian w ustawie, których domagają się sędziowie. Poprawienia wymaga niemiecka ustawa, regulująca udział parlamentu narodowego we wdrażaniu unijnych przepisów.
"Stanowisko sędziów odzwierciedla ważne zmiany, które przynosi Traktat z Lizbony, wzmacniając zwłaszcza demokratyczną legitymację UE" - ocenił Barroso.
Podobnego zdania jest minister spraw zagranicznych Szwecji Carl Bildt."Jak rozumiem, niemiecki Trybunał powiedział, że Traktat jest zgodny z konstytucją, ale należy wzmocnić rolę Bundestagu. A to nie jest zła rzecz, by dać parlamentowi narodowemu więcej do powiedzenia w sprawach europejskich" - powiedział na spotkaniu z brukselskimi korespondentami.
Zdaniem ministra Bildta, także kampania wyborcza przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi w Niemczech nie powinna wpłynąć na opóźnienie we wprowadzaniu niezbędnych zmian do niemieckiego prawa, które pozwolą zakończyć ratyfikację Traktatu z Lizbony. "Nie widzę większych różnic na politycznej scenie w Niemczech w tej właśnie sprawie" - powiedział szef MSZ.
Szwecja obejmuje w środę po Czechach półroczne przewodnictwo w UE. Władze w Sztokholmie liczą na to, że Irlandia jako ostatni kraj w UE ratyfikuje Traktat z Lizbony w drugim referendum na początku października, a do szczytu UE 29-30 października dokument zostanie podpisany przez prezydentów Niemiec, Polski i Czech, gdzie traktat został już ratyfikowany przez parlamenty narodowe. Jeśli tak się stanie Traktat z Lizbony będzie mógł wejść w życie 1 stycznia 2010 roku.
Niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe orzekł we wtorek, że Traktat Lizboński jest zgodny z niemiecką konstytucją, ale jednocześnie uznał, że zanim prezydent Niemiec Horst Koehler podpisze ustawę o jego ratyfikacji, należy na gruncie prawa krajowego wzmocnić pozycję obu izb parlamentu: Bundestagu i Bundesratu w unijnym procesie decyzyjnym.
Poprawienia wymaga niemiecka ustawa, regulująca udział parlamentu narodowego we wdrażaniu unijnych przepisów.
"Ustawa zasadnicza mówi "+tak+ dla Lizbony, wymaga jednak na płaszczyźnie narodowej wzmocnienia parlamentarnej odpowiedzialności za proces integracji" - powiedział we wtorek wiceprzewodniczący niemieckiego Trybunału Andreas Vosskuhle. Wyraził przekonanie, że "ostatnia przeszkoda" na drodze do złożenia dokumentów ratyfikacyjnych Traktatu Lizbońskiego zostanie szybko pokonana.
Bilans ofiar może jednak się zmienić, bo wiele innych osób jest rannych.
Tradycja niemal całkowicie zanikła w okresie PRL-u. Dziś odżyła.
Po przeliczeniu wyników z 99 proc. komisji: socjaldemokraci wyrywają. Ale...
Prezydent USA wcześniej wielokrotnie powtarzał, że nie ułaskawi swojego syna.
Franciszek włączył się w dyskusję nad forsowaną przez prezydenta Macrona legalizacją eutanazji.