Prezydenci przybędą na KUL

Pięciu prezydentom - Polski, Litwy, Ukrainy, Łotwy i Estonii - Katolicki Uniwersytet Lubelski nadał tytuły doktora honoris causa z okazji jubileuszu 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Oprócz nich najwyższe akademickie odznaczenie otrzymał wysokiej rangi polityk białoruski. Na dzisiejszą uroczystość wręczenia tytułów przybędą jedynie trzej prezydenci - Polski, Litwy i Ukrainy.

Senat postanowił nadać tytuły doktora honoris causa KUL prezydentowi Litwy Valdasowi Adamkusowi, prezydentowi Estonii Toomasowi Hendrikowi Ilvesowi, prezydentowi Ukrainy Wiktorowi Juszczence, prezydentowi Łotwy Valdisowi Zatlersowi, prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, a także Stanisławowi Szuszkiewiczowi, byłemu przewodniczącemu Rady Najwyższej Białorusi. Odznaczeni odbiorą tytuły jako przedstawiciele swoich narodów.

Z tej okazji rektor uczelni wraz z senatem wydał specjalne oświadczenie. Pisze w nim, że „głęboki sens moralny i polityczny realizm Unii Lubelskiej potwierdziły stulecia wspólnego bytowania narodów składających się na Rzeczpospolitą”, a pamięć i duch tamtej Unii trwa do dziś. „Chwała współczesnym Narodom, które patrzą w przyszłość, nie zapominając o przeszłości, bo w niej jest nauka trwania i uczestnictwo w dziejach ludzkości. Dziś przypominamy ten piękny moment z przeszłości, którą manifestują niepodległe narody: Polacy, Litwini, Ukraińcy, Białorusini, Łotysze i Estończycy, aby przekazać sobie wzajemnie znak pokoju, przyjaźni i solidarności” – głosi tekst oświadczenia.

Uniwersytet nadał tytuły „w poczuciu uczestnictwa w szlachetnym akcie odnowienia historycznych więzi pomiędzy sąsiedzkimi narodami, którym Opatrzność pomogła uzyskać niepodległość i skierowała ich losy w stronę lepszej przyszłości”. „Tak oto rozumiemy dziś naszą misję służby Bogu i Ojczyźnie i w ten sposób pragniemy złożyć hołd odwiecznej Bożej Mądrości, Miłości i Miłosierdziu” – czytamy w oświadczeniu.

Obchody 440. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej potrwają cały dzień. Rozpoczną się od nabożeństwa ekumenicznego w archikatedrze lubelskiej o godz. 11.00. Uroczyste wręczenie tytułów doktora honoris causa rozpocznie się o godz. 13.00 w auli KUL. Następnie o godz. 16:30 na placu Litewskim przemawiać będzie prezydenta RP Lech Kaczyński, a następnie prezydenci złożą wieńce pod pomnikiem Unii Lubelskiej. O godz. 18:15 będą miały miejsce uroczystości na Zamku Lubelskim w Sali Malarstwa Polskiego - przemówienia prezydentów, wręczenie kopii tekstu umowy Unii Lubelskiej z orderem zasługi dla historyków/naukowców z 5 państw, a następnie prezydenci podpiszą wspólną Deklarację.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  13°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  16°C Piątek
  wieczór
  14°C Sobota
  noc
  wiecej »