Charyzmatyczka uśmiechu i niepokoju

W Dzień Edukacji Narodowej do Panteonu Wielkich Polaków zostały wprowadzone relikwie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki Zgromadzenia Urszulanek Serca Jezusa Konającego.

Uroczystej Mszy św. w dolnym świątyni Bożej Opatrzności przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski. W pierwszych słowach homilii kardynał zwrócił uwagę, że św. Urszula Ledóchowska jest pierwszą kobietą, której szczątki zostały wprowadzone do Panteonu Wielkich Polaków.

- Ta święta jest niezwykle ważna i ceniona przede wszystkim ze względu na charyzmat, jakim obdarzył ją Bóg - niepokoju, szukania człowieka i przyprowadzania go do Boga - mówił. I dodał, że charyzmat ten jest ponadczasowy, gdyż realizuje troskę o wychowanie młodego pokolenia.

Wspominając biografię świętej, kaznodzieja przyrównał jej powołanie do historii Abrahama, który musiał porzucić ziemską stabilizację i wyjść do ziemi, którą wskazał mu Bóg.

- Nie inaczej było w życiu św. Urszuli. Bóg przyszedł do jej rodziny, sławnej, wielkiej, ustabilizowanej w Austrii i zakorzenionej później w Polsce, i powiedział: "Wyjdź, zostaw to wszystko, mimo że jest ci tak dobrze, i idź szukać ludzi dla Boga”. Jej droga życia zakonnego wiodła przez Rosję, Skandynawię, Szwecję, Finlandię, Danię i Polskę, gdzie dała początek nowemu zgromadzeniu - wymieniał.

Dlatego - dodał kard. Nycz - wszyscy przez wieki, którzy szli drogą Abrahama, drogą Jezusa i Góry Błogosławieństw, osiągali świętość, a niektórych z nich Kościół wynosi na ołtarze, dając ich za przykład i wzór. Tak było w życiu Urszuli.

Kaznodzieja przypomniał, że do Panteonu Wielkich Polaków sprowadzane są nie tylko szczątki wielkich zasłużonych dla ojczyzny, ale także osób, które Kościół ogłosił świętymi.

Charyzmatyczka uśmiechu i niepokoju   Agata Ślusarczyk /Foto Gość Kard. Kazimierz Nycz modlił się przed relikwiami św. Urszuli - Św. Urszula wiedziała, czym dla świata i Kościoła jest troska o młode pokolenie, dlatego ukształtowała swoje zgromadzenie, by służyło przede wszystkim młodym. W swojej pracy apostolskiej urzekała uśmiechem, mądrością i starannym wykształceniem oraz pozytywnym podejściem do młodych. Drugi rys jej drogi do świętości, często zapominany, to wielki patriotyzm i miłość do ojczyzny - mówił kaznodzieja.

Kard. Nycz podkreślił, że zarówno wymiar troski o wychowanie, jak i wymiar patriotyczny są niezwykle ważne i wciąż aktualne. - Dlatego wszyscy, którzy będą tu przychodzić i modlić się przed relikwiami świętej, będą mogli czerpać wzór i przykład z takich postaci i postaw, jakie reprezentują święci i błogosławieni tu wprowadzani, a wśród nich św. Urszula - mówił.

Kończąc homilię, zaapelował o modlitwę za wszystkie dzieła urszulańskie.

W liturgii uczestniczyły siostry urszulanki, rodzina św. Urszuli, wiceprezydent Sieradza oraz m.in. delegacje przedszkolne i instytucje wychowawcze, którym patronuje św. Urszula.

Po Mszy św. relikwiarz autorstwa Gustawa Zemły ze szczątkami świętej został zainstalowany w Panteonie Wielkich Polaków. Relikwiarze otrzymały także parafie św. Józefa Rzemieślnika w Księżynie i św. Józefa w Środzie Wielkopolskiej.

Wybierając 14 października, Dzień Edukacji Narodowej, na datę uroczystości wprowadzenia relikwii, zgromadzenie chciało podkreślić niezastąpioną rolę, jaką dla teraźniejszości i przyszłości Polski mają do odegrania pedagodzy, a także dać wzór, z którego mogą czerpać w swojej pracy z młodzieżą.

Eucharystię poprzedziły koncert poetycko-muzyczny w hołdzie św. Urszuli, wykład prof. dr hab. Katarzyny Olbrycht "Święta Urszula Ledóchowska - uśmiechnięta patronka wychowania do trudnych czasów”. Rozstrzygnięty został także ogólnopolski konkurs plastyczno-literacki dla dzieci - "Bądźmy niby pióro w ręku Boga”.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
12°C Sobota
noc
wiecej »