Wietnam: Zakonnik zagrożony aresztowaniem

Kara więzienia grozi wietnamskiemu redemptoryście ks. Josephowi Le Quang Uy, któremu władze zarzucają „chęć obalenia rządu i partii komunistycznej”. Według policji, w jego komputerze znaleziono „obciążające go materiały”, za które art. 88 tamtejszego Kodeksu Karnego przewiduje surową karę od 3 do 20 lat więzienia, a w skrajnych przypadkach nawet karę śmierci.

30 czerwca dziennik wydawany przez policję, a także niektóre inne rządowe organy prasowe podały, że „na lotnisku Tan Son Nhat pan Le Quang Uy podpisał deklarację, w której przyznał, że złamał prawo prasowe”. Po przejrzeniu jego komputera policjanci znaleźli ponoć liczne dokumenty i mejle o „podburzającej treści”, które mogłyby zaszkodzić jedności narodowej i rozwojowi kraju, wypaczyć historię Wietnamu oraz politykę społeczno-gospodarczą rządu.

Państwowe środki przekazu zaczęły oskarżać redemptorystę już w lutym br., zarzucając mu „uprawianie propagandy antypaństwowej” i „spiskowanie w celu zniszczenia ustroju komunistycznego” oraz żądając „natychmiastowego i surowego ukarania go”.

Zakonnik jest zaangażowany w obronę życia i otwarcie krytykuje rządowy program wydobycia boksytów na Płaskowyżu Centralnym. Użytkowanie tego regionu, powierzone przedsiębiorstwom chińskim, wywołało krytyki w kołach naukowych i wśród ekologów ze względu na nieodwracalne straty, jakie mogłoby to spowodować w przyrodzie.

Najbardziej zaskakująca była krytyka tej decyzji ze strony postaci niemal legendarnej w najnowszych dziejach kraju – gen. Vo Nguyen Giapa, dowódcy wojsk wietnamskich, które w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych pokonały oddziały francuskie i amerykańskie, później ministra obrony zjednoczonego Wietnamu. Wyraził on zaniepokojenie gospodarczą inwazją Chin w swym kraju.

Oskarżenia pod adresem ks. Uy pojawiły się po przejrzeniu jego bagaży na lotnisku Tan Son Nhat 6 czerwca, gdy długo przetrzymywali go funkcjonariusze służby bezpieczeństwa, którzy skonfiskowali jego komputer. Zakonnik zaprzeczył zarzutom, twierdząc, że policja podmieniła deklarację, którą podpisał na lotnisku. Większość dokumentów z jego komputera stanowiły kazania, przy czym niektóre z nich odzwierciedlały jego sprzeciw wobec planów wydobywania boksytów, które – według niego – są sprzeczne z interesami narodu.

Benedykt XVI, przyjmując 27 czerwca biskupów wietnamskich, przybyłych do Watykanu ad limina, powiedział: „Wiecie, podobnie jak ja, że zdrowa współpraca między Kościołem a wspólnotą polityczną jest możliwa. W tym kontekście Kościół wzywa wszystkich swych członków do lojalnego zaangażowania się w budowanie społeczeństwa sprawiedliwego, solidarnego i równoprawnego. Nie zamierza w żadnym wypadku zastępować ludzi odpowiedzialnych za rządzenie, pragnąc jedynie móc, w duchu dialogu i współpracy, uczestniczyć na słusznych zasadach w życiu kraju i służyć całemu narodowi”.

W ostatnim czasie władze komunistyczne aresztowały w całym kraju co najmniej 30 dysydentów politycznych, w tym kilku prawników – adwokatów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
26°C Wtorek
noc
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
wiecej »