75 rozgłośni należących do „Światowej Rodziny Radia Maryja” działa na 5 kontynentach i każdego dnia słucha ich około 30 mln osób.
„Dajecie ludziom coś wielkiego i unikalnego: chrześcijańską nadzieję, która jest czymś więcej, niż po prostu duchową pociechą, ponieważ opiera się na mocy Zmartwychwstania” – tymi słowami Ojciec Święty zachęcał „Światową Rodzinę Radia Maryja” do dalszych wysiłków ewangelizacyjnych. W dzisiejszym spotkaniu z Papieżem wzięli udział dyrektorzy wszystkich radiostacji biorących udział w 6. Światowym Kongresie Rodziny Radia Maryja. Uczestników audiencji Franciszek zachęcił, by nigdy nie zaniedbywali modlitwy i zgłębiania Słowa Bożego. Zwrócił uwagę, że maryjny charakter ich rozgłośni wyraża się w wierności Kościołowi i propagowaniu modlitwy.
„Rozpowszechniając Ewangelię i nabożeństwo do Matki Bożej, promując miłość do Kościoła i do modlitwy, daje się ludziom ważny «kanał», by mogli słuchać pięknych refleksji, uczyć się modlić, pogłębiać swoją wiarę i w ten sposób rozszerzać własne horyzonty – mówił Papież. - Radio staje się wówczas środkiem, który nie tylko przekazuje informacje, idee i muzykę bez jakiejś myśli przewodniej, dostarczając jedynie rozrywki, lecz staje się wyśmienitym środkiem rozpowszechniania prawdziwej nadziei, wypływającej ze zbawienie, które przyniósł Chrystus Pan. Takie radio daje też dobre towarzystwo tak licznym osobom, które go potrzebują”.
Pierwsze Radio Maryja powstało w 1988 r. w miejscowości Erba we Włoszech. Zasadą jego działania jest wezwanie do nawrócenia, realizowane poprzez modlitwę, świadectwa i bezpośredni kontakt ze słuchaczami. W szybkim czasie Radio Maryja objęło swoim zasięgiem całe Włochy i rozprzestrzeniło się na inne kraje. Obecnie 75 rozgłośni należących do „Światowej Rodziny Radia Maryja” działa na 5 kontynentach i każdego dnia słucha ich około 30 mln osób. W dużej mierze działalność tych rozgłośni opiera się na pracy woluntariuszy. Radio Maryja z Torunia korzysta wprawdzie z wzorców działania włoskiego Radia Maryja, jednak nie należy do światowego stowarzyszenia.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.