W Kampali zaprezentowano we wtorek projekt ustawy, popieranej przez rząd, upoważniającej sądzenie osób cywilnych przez sądy wojskowe. Projekt stanowi, że cywile mogą być sądzeni przez sąd wojskowy, jeśli ich domniemane przestępstwa są „wspierane lub związane z osobami podlegającymi prawu wojskowemu”.
Nowe zapisy pojawiły się już na początku roku po tym, jak Sąd Najwyższy orzekł, że cywile nie mogą być sądzeni przez sąd wojskowy, kwestionując przy tym kompetencje niewyszkolonych oficerów wojskowych do wymierzania sprawiedliwości.Obecny projekt ustawy stanowi, że cywile mogą być sądzeni przez sąd wojskowy, a oficerowie przewodniczący muszą mieć kwalifikacje prawnicze.
Projekt nowej ustawy spotkał się z ostrą krytyką opozycji i aktywistów na rzecz praw człowieka, twierdzących, że przepisy są działaniem antydemokratycznym, ukierunkowanym na kontrolę zaplanowanych na rok 2026 wyborów prezydenckich. Zdaniem Amnesty International sądy wojskowe mogą pomóc „utrwalić represje przed wyborami w 2026 roku”.
Wg organizacji praw człowieka Chapter Four z siedzibą w Kampali, obecny projekt jest próbą „niekonstytucyjnego przyznania uprawnień sądowych zarezerwowanych dla sądów wyższej instancji podległym sądom wojskowym, które mają wyspecjalizowaną jurysdykcję do zajmowania się wyłącznie wykroczeniami dyscyplinarnymi w wojsku”
Prezydent Yoweri Museveni, który sprawuje władzę w Ugandzie od 1986 r., prawdopodobnie podpisze ustawę w ciągu kilku dni. Zarówno on jak i jego syn, dowódca armii, generał Muhoozi Kainerugaba, skrytykowali wcześniejszą decyzję Sądu Najwyższego o faktycznym rozwiązaniu sądów wojskowych. Jak wyraził prezydent Ugandy - „krajem nie rządzą sędziowie”.
Kilka dni po tym orzeczeniu urzędnicy rządowi rozpoczęli proces wprowadzania ustawodawstwa, aby utrzymać aktywność sądów wojskowych.
Oczekuje się, że Yoweri Museveni prawdopodobnie ponownie wystartuje w wyborach zaplanowanych na styczeń 2026 r. 80-letni Museveni nie ma oczywistego następcy w szeregach rządzącej partii Ruchu Narodowego Oporu.
Niektórzy obserwatorzy obawiają się, że może ustąpić na rzecz swego syna, który wyraził chęć zastąpienia ojca na stanowisku prezydenta.
„Gdzie Bóg jest dzisiaj?” - to hasło XVI edycji popularnego festiwalu. Kiedy i gdzie się odbędzie?
Jego przełomowe dzieło zrewolucjonizowało współczesną filozofię moralną i polityczną.