Włochy-Watykan: Spór o imigrantów

Do poważnej wymiany zdań między Watykanem a MSZ Włoch doszło w piątek na tle uchwalonego ostatecznie dzień wcześniej przez włoski parlament pakietu surowych przepisów o walce z nielegalną imigracją.

Po raz pierwszy nielegalna imigracja została uznana za przestępstwo, karane aresztem, natychmiastowym wydaleniem oraz grzywną w wysokości 5-10 tys. euro. Przepisy przewidują ponadto między innymi pozbawienie nielegalnych imigrantów oraz ich dzieci praw do większości podstawowych świadczeń, włącznie z odmową rejestracji noworodków w urzędach stanu cywilnego.

Już w trakcie długich prac w parlamencie przepisy zostały wielokrotnie skrytykowane przez włoski Kościół i Watykan. Swój sprzeciw wobec nich powtórzył po ostatnim głosowaniu w Senacie sekretarz Papieskiej Rady ds. Migrantów arcybiskup Agostino Marchetto. Wyraził wielkie zaniepokojenie nowym ustawodawstwem podkreślając, że jest ono sprzeczne z podstawowymi prawami człowieka.

Zdaniem watykańskiego dostojnika ustawodawcy skoncentrowali się na ściganiu nielegalnych imigrantów jako przestępców ignorując rzeczywisty problem ich integracji.

W reakcji na te słowa szef włoskiej dyplomacji Franco Frattini oświadczył: "Szanujemy zaniepokojenie Watykanu". Ale uchwalony dekret - dodał - "nie przyniesie cierpienia, ale tylko kary dla tych, którzy dopuszczają się czynów niedozwolonych". "Osoby o uregulowanym statusie są zawsze chronione" - zapewnił szef MSZ.

Prasowe wypowiedzi arcybiskupa Marchetto skomentował także minister spraw wewnętrznych Włoch Roberto Maroni z prawicowej Ligi Północnej, jeden z inicjatorów nowych przepisów. "Ta sama liturgia co zawsze" - stwierdził. Wszystkich krytyków tzw. pakietu bezpieczeństwa, zawierającego nowe rozporządzenia, wezwał do ponownej refleksji.

W związku z wyraźnym napięciem, do jakiego doszło, rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi ogłosił: Stolica Apostolska "jako taka nie powiedziała nic w sprawie dekretu bezpieczeństwa". Zwrócił uwagę na to, że wypowiedzi abpa Marchetto nie należy traktować jako stanowiska Watykanu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
15°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
23°C Wtorek
wieczór
20°C Środa
noc
wiecej »