Reklama

Prezydent odznaczył duchownych

Uhonorowani księża pracują w różnych urzędach Stolicy Apostolskiej. Są także wykładowcami kościelnych uczelni.

Reklama

Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski otrzymał abp Zygmunt Zimowski, emerytowany biskup radomski. Hierarcha od 2009 r. jest przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia. Oprócz niego odznaczeni zostali także: kard. Stanisław Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich; abp Antoni Stankiewicz, były dziekan Roty Rzymskiej; ks. prał. Sławomir Oder, 55-letni kapłan diecezji toruńskiej, i ks. prał. Paweł Ptasznik, 53-letni kapłan archidiecezji krakowskiej.

Abp Zygmunt Zimowski urodził się w 1949 r. w Kupieninie w diecezji tarnowskiej. Po święceniach kapłańskich studiował teologię dogmatyczną w Innsbrucku. Od 1983 r. pracował w Kongregacji Nauki Wiary w Stolicy Apostolskiej. Uczestniczył w pracach nad przygotowaniem Katechizmu Kościoła Katolickiego. Angażował się w procesy beatyfikacyjne, m.in. Karoliny Kózkówny. 25 maja 2002 r. otrzymał święcenia biskupie, których w Radomiu udzielił mu kard. Joseph Ratzinger, prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Jako biskup radomski m.in. przeprowadził I diecezjalny kongres eucharystyczny i rozpoczął II synod diecezjalny. Z jego inicjatywy wybudowany został Ośrodek Edukacyjno-Charytatywny Diecezji Radomskiej „Emaus” w Turnie. Był pomysłodawcą założonego przy Instytucie Teologicznym w Radomiu Centrum Myśli Benedykta XVI. Podjął decyzje o włączeniu diecezjalnej rozgłośni radiowej do ogólnopolskiej sieci Radia Plus, a „Tygodnika Ave” do „Gościa Niedzielnego”. W ramach prac Konferencji Episkopatu Polski był m. in. delegatem ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego. 18 kwietnia 2009 r. papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia i podniósł do godności arcybiskupa. W Watykanie abp Zimowski jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Kongregacji ds. Biskupów. W 2008 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał i przyjął tytuły Honorowego Obywatela Radomia i gminy Odrzywół. Jest doktorem honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jest kapelanem konwentualnym ad honorem Zakonu Kawalerów Maltańskich, członkiem zakonu bożogrobców w randze komandora z gwiazdą. Został włączony do konfraterni zakonu paulinów i został honorowym członkiem Zakonu Rycerzy Kolumba.

Kard. Stanisław Ryłko urodził się w 1945 r. w Andrychowie, w archidiecezji krakowskiej. W 1969 r. przyjął święcenia kapłańskie, których udzielił mu kard. Karol Wojtyła. W Rzymie na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat w zakresie nauk społecznych. Na Watykanie zaczął pracować w 1987 r. jako kierownik biura Sekcji Młodzieżowej Papieskiej Rady ds. Świeckich. Uczestniczył w organizowaniu kilku Światowych Dni Młodzieży, m.in. w Częstochowie w 1991 roku. W 1996 r. przyjął sakrę biskupią z rąk Jana Pawła II. W 2003 został podniesiony do godności arcybiskupa. W 2007 r. w czasie konsystorza został ogłoszony kardynałem.

Abp Antoni Stankiewicz urodził się 1 października 1935 r. w Oleszczenicach na Litwie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1958 r. w Gorzowie. Doktor obojga praw. Profesor zwyczajny, dr hab. teologii, dyplomowany adwokat Roty. Od 1980 r. wykładowca ATK (dziś UKSW), Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego i Papieskiego Uniwersytetu  Krzyża Świętego oraz Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. Od 1978 r. jest sędzią w Rocie Rzymskiej, od 1984 r. konsultorem Kongregacji ds. Duchowieństwa, od 1988 r. członkiem Komisji dla Adwokatów, a od 2000 r. sędzią w Trybunale Apelacyjnym Państwa Watykańskiego. 31 stycznia 2004 r. Jan Paweł mianował go dziekanem Roty Rzymskiej, a w 2006 r. Benedykt XVI mianował go biskupem. Jest członkiem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych oraz Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej.

Ks. prał. Sławomir Oder święcenia kapłańskie przyjął w 1989 roku. Na Watykanie pracuje od 24 lat. Jest doktorem obojga praw. W 2000 r. został powołany na stanowisko prezesa Trybunału Apelacyjnego przy Wikariacie Rzymu. Jest także honorowym prałatem domu papieskiego. 13 maja 2005 roku został postulatorem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. W 2013 r. papież Franciszek mianował go Wikariuszem Sądowym Trybunału Zwyczajnego w Wikariacie diecezji rzymskiej.

Ks. prał. Paweł Ptasznik święcenia kapłańskie przyjął w 1987 roku. Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim uzyskał doktorat z teologii dogmatycznej. Na Watykanie pracuje od 1996 roku. Jest kierownikiem Sekcji Polskiej watykańskiego Sekretariatu Stanu. Podczas środowych audiencji papieskich często prowadzi część w języku polskim. Jest redaktorem serii „Dzieła zebrane Jana Pawła II”. Był konsultantem filmów „Jan Paweł II” oraz „Karol. Człowiek, który został papieżem”. Jest współscenarzystą filmu „Świadectwo”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
4°C Czwartek
wieczór
wiecej »

Reklama