Reklama

Lawina uchodźców rośnie

Ponad 150 tys. ludzi przedostało się w październiku z Turcji na greckie wyspy; od stycznia do Unii Europejskiej dotarło 1,2 mln migrantów, czyli czterokrotnie więcej niż w całym zeszłym roku - podała we wtorek unijna agencja ds. granic Frontex.

Reklama

Do Grecji z Turcji od początku roku przedostało się ponad 540 tys. migrantów, czyli 13 razy więcej niż w tym samym okresie 2014 roku.

W samym tylko październiku mimo złych warunków pogodowych na greckie wyspy przedostało się 150 tys. migrantów, podczas gdy w październiku ubiegłego roku ich liczba wyniosła 8,5 tys.

Natomiast liczba migrantów przedostających się do Europy z Libii w październiku spadła o połowę w stosunku do zeszłego roku i wyniosła 8,5 tys.

W tym roku z libijskich wybrzeży do Europy przybyło ok. 140 tys. migrantów w porównaniu z blisko 155 tys. w tym samym okresie poprzedniego roku. Liczba przybywających z Libii spada z powodu braku łodzi dostępnych dla przemytników.

Frontex apelował o dodatkowych 775 funkcjonariuszy, ale państwa członkowskie według agencji AP jak dotąd zaoferowały około połowy tej liczby.

W ramach starań, by wesprzeć Grecję i zachodnie kraje bałkańskie, Frontex wzmocnił swoją operację morską Posejdon i skierował na Lesbos i inne greckie wyspy 114 funkcjonariuszy do pomocy w identyfikacji, rejestracji i pobieraniu odcisków palców przybywających migrantów. Ponadto na Lesbos Frontex rozpoczął pilotażowy projekt przyspieszonej rejestracji ubiegających się o azyl.

Agencja zaoferowała też zwiększenie swojej obecności na granicach lądowych z Macedonią i Albanią oraz granicy chorwacko-serbskiej.

"Jesteśmy w ścisłym kontakcie z Grecją i Chorwacją, żeby określić rodzaj pomocy, jakiej oczekują od od nas te państwa członkowskie" - powiedział dyrektor wykonawczy Frontexu Fabrice Leggeri.

W obliczu tak licznego napływu migrantów kanclerz Austrii Werner Faymann powiedział we wtorek, że priorytetową sprawą jest ustanowienie kontroli na granicach z Włochami i Grecją, aby zahamować ten napływ. Wezwał do szybkiego zawarcia porozumienia z Ankarą i zaoferowania jej miliardów dolarów, aby zatrzymać migrantów w Turcji.

Z kolei premier Słowenii Miro Cerar zapowiedział we wtorek, że na granicy z Chorwacją zostanie zainstalowane tymczasowe ogrodzenie z drutu żyletkowego, co ma umożliwić lepszą kontrolę przepływu migrantów.

Szwedzka partia prawicowa rozprowadza w obozach uchodźców na wyspie Lesobos ulotki z fałszywymi informacjami dla migrantów, by zniechęcić ich do ubiegania się o azyl. Ulotki informują o tym, że Szwecja zakazała rzeźni halal i noszenia hidżabów oraz że przybywający migranci zmuszani są do życia w namiotach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
noc
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama