Kolejny krzeszowski skarb uratowany. Tym razem gotycka figura z 1491 roku.
Dzięki staraniom historyków z Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze kolejny skarb z byłego krzeszowskiego opactwa cystersów został uratowany od zapomnienia i zniszczenia.
Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem w płaszczu opiekuńczym pochodzi z 1491 roku. Rok przed dopłynięciem Krzysztofa Kolumba do Nowego Świata.
- Bardzo się cieszę, że ta figura została poddana konserwacji, a przez to uratowana. Niewiele jest bowiem datowanych figur gotyckich w Polsce. A ta na pewno jest związana krzeszowskim opactwem, na dodatek datowana i uratowana - mówi Barbara Skoczylas-Stadnik, dyrektorka Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze.
Dyrektorka zdradza Gościowi Legnickiemu, że konserwacja trwała stosunkowo długo, jak na tego typu obiekt.
- Nie było widać nawet jej oryginalnej urody. Tak bardzo była przykryta przez kilka warstw polichromii. W tej chwili została oczyszczona, drewno zostało utwardzone, dorobiono pogubione elementy - skrzydełka aniołów, braki w szacie tzn. ułamane fragmenty. Nie było też trwałej podstawy, dzieciątko nie miało rączki, madonna miała połamaną koronę - opowiada Barbara Skoczylas-Stadnik.
Prace prowadzili konserwator Anna Kościów oraz rzeźbiarz Piotr Żurawski.
W okresie gotyku madonnę przedstawiano w jednym, bardzo charakterystycznym, typie urody - kobieta miała wysokie czoło, włosy najczęściej rude, falujące, złotą koronę, berło, dzieciątko trzymające kulę ziemską oraz długą szatę. Tak też wygląda krzeszowska madonna.
- Ciekawym przedstawieniem jest wyobrażenie stojącej madonny na tzw. masce lunarnej. Maska lunarna ma ludzką twarzy. Jest bardzo ciekawie ujęta, ponieważ została nieco przekrzywiona, jakby patrząca na widza, szukająca kontaktu wzrokowego. To dowolna teza, ale może artysta uwiecznił swoją twarz? - opowiada muzealniczka.
Obecnie krzeszowska bazylika mniejsza jest zwana Perłą Śląskiego Baroku. Niewiele pozostało tam elementów z poprzednich epok. Nowi budowniczowie opactwa w XVII wieku inwestowali mocno w barok.
Ocalone elementy gotyckiego wystroju m.in. starego kościoła opackiego, to dzisiaj w Krzeszowie pojedyncze dzieła: grupa ukrzyżowania, fragment skrzydła ołtarza szafiastego oraz figura św. Jana Ewangelisty z kielichem.
A teraz także odnowiona figura Matki Bożej z Dzieciątkiem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.