44 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 17 proc. na PO, 9 proc. na formację Kukiz'15, a 8 proc. na Nowoczesną - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu według tego badania nie weszłoby zasiadające obecnie w Sejmie PSL.
W badaniu zrealizowanym dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych na koalicję Zjednoczona Lewica chciało oddać swój głos 5 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.), a na PSL 4 proc. (w wypadku partii próg wyborczy to 5 proc.).
Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chce głosować odpowiednio 3 proc. i 1 proc. respondentów.
TNS Polska porównał też notowania partii politycznych uzyskane w najnowszym, listopadowym badaniu, z wynikami wyborów. Porównanie to zostało dokonana z wyłączeniem z podstawy procentowania osób, które nie miały sprecyzowanych preferencji. Jak wynika z tego zestawienia, PiS zyskuje ponad 10 punktów procentowych (wynik wyborczy partii Jarosław Kaczyńskiego to 37,58 proc. a wynik w sondażu - 48,2 proc.). PO straciła ponad 5 punktów proc. (na PO głosowało w ostatnich wyborach parlamentarnych 24,09 proc., w sondażu Platforma uzyskała 18,7 proc. poparcia).
Nieco zyskał też Ruch Kukiz'15, na który w wyborach zagłosowało 8,81 proc. wyborców a w sondażu 10,3 proc. Nowoczesna Ryszarda Petru zyskała pół punktu procentowego (25 października głosowało na tę partię 7,6 proc. Polaków, w sondażu dostała ona 8,2 proc.).
Zjednoczona Lewica straciła ponad 2 punkty procentowe (na tę koalicję partii lewicowych głosowało 7,55 proc. uprawnionych, w sondażu uzyskała ona 5 proc. poparcia). Nieco straciło też PSL, na które w ostatnich wyborach głosowało niewiele więcej niż wynosi próg wyborczych uprawnionych - 5,13 proc., a w sondażu zamiar głosowania na tę partię zadeklarowało 4,7 proc.
Blisko 2 punkty procentowe stracił też KORWIN, na którą to partię w październiku zagłosowało 4,8 proc., a w sondażu - 2,9 proc. Ponad 2 punkty procentowe straciła też partia Razem, na którą w 25 października zagłosowało 3,6 proc. Polaków, a w sondażu TS Polska chęć głosowanie na ugrupowanie Adrian Zandberga zadeklarowało już tylko 1,5 proc.
Gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu wyraziło 59 proc. respondentów, przy czym 25 proc. osób zadeklarowało, że zamierza zdecydowanie wziąć udział w głosowaniu, a 34 proc. stwierdziło, że raczej poszłoby głosować. Wśród pozostałych osób 15 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli do urn wyborczych, 19 proc., że na pewno by nie poszli, a 7 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.
TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 6 - 12 listopada 2015 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne zostały obliczone na próbie 594 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.