- Poznajcie, dziękujcie i naśladujcie bł. matkę Klarę Szczęsną! - zachęcał bp Piotr Libera w parafii św. Andrzeja Apostoła w Lubowidzu.
2. Ciesz się zatem i raduj lubowidzka rodzino parafialna, obchodząca dzisiaj swoje imieniny - imieniny św. Andrzeja Apostoła, waszego patrona; swój odpust parafialny, który z pewnością także ona pobożnie obchodziła.
Ciesz się świątynio, do której także ona często wędrowała rankiem na roraty, w której na pewno miała swoje miejsce - może tu gdzieś z przodu, po mojej lewej ręce, wśród grona pobożnych dziewcząt, a może gdzieś tam z tyłu jako córka utrudzonego wyrobnika.
Tak, bł. Klara była prosta jak wasza drewniana świątynia, kiedyś ciosana z mazowieckich dębów, sosen czy modrzewi mocnymi, twardymi dłońmi waszych praojców, a dzisiaj tak pięknie odnowiona.
Ale przecież ta piękna prostota, to prawdziwy skarb waszej miejscowości, więcej - naszej diecezji! Wiecie zapewne, że w najbliższą sobotę, w katedrze, w obecności Pani Jasnogórskiej w jej cudownym obrazie, który także wy niedawno, w sierpniu, serdecznie gościliście, pod przewodem prymasa Polski zamkniemy nasz synod diecezjalny.
Synod kończy się zawsze podpisaniem przez biskupa dokumentów synodalnych. Jest wśród nich dokument, zatytułowany "Troska o dziedzictwo kulturowe Kościoła Płockiego".
Czytamy w nim: w "obecnych granicach Diecezji Płockiej znajduje się 248 kościołów parafialnych, w tym 43 drewniane. [Szczycimy się tymi kościołami]. W ostatnim czasie powstały nawet szlaki turystyczne, które je promują. Miejscowości w diecezji płockiej, które mogą poszczycić się zabytkowymi drewnianymi kościołami i kaplicami to [między innymi]: Chamsk, Goleszyn, Kuczbork, Lubowidz...".
Jesteście więc, Drodzy, jedną z tych nielicznych miejscowości naszej diecezji, która - posłuchajmy raz jeszcze -"może się poszczycić" drewnianą świątynią, do tego wspaniale odnowioną.
Dziękuję za ten trud ks. proboszczowi Tadeuszowi, dziękuję konserwatorom, dziękuję wykonawcom i sponsorom, dziękuję wam wszystkim!
3. Ciesz się także i raduj lubowidzkie źródło chrzcielne, lubowidzka chrzcielnico, że wydajesz tak wspaniałe owoce świętości. Przecież wasza chrzcielnica, to jedyna chrzcielnica na Mazowszu, w której do życia Bożego zostało zrodzonych dwoje błogosławionych: bł. biskup męczennik Leon Wetmański i bł. matka Klara Szczęsna.
Trzy dni po beatyfikacji matki Klary papież Franciszek powiedział w Rzymie do tysięcy wiernych: "Nowa błogosławiona swoim życiem uczy nas oddania Bogu, pokornej służby bliźnim, życia duchem Ewangelii, wrażliwości na biednych, zagubionych, potrzebujących pomocy.
Niech motto jej życia: »Wszystko dla Serca Jezusowego« będzie dla nas wyzwaniem, by w życiu wszystko spełniać według woli Bożej".
Jak bardzo bym pragnął, Kochani, żebyście te słowa papieża wzięli sobie do serca na Wasze rozpoczynające się dzisiaj rekolekcje adwentowe i na Boże Narodzenie.
Przecież to przesłanie ojca świętego, oprócz sióstr sercanek, do was szczególnie zostało skierowane! Uczyńcie je więc swoim! Przy rachunku sumienia, przy konfesjonale, przy dobrych postanowieniach, a potem przy dzieleniu się opłatkiem w Wigilię!
Jakież to ważne: oddanie Bogu, pokorna służba bliźnim - w codziennej krzątaninie, w szkole, w pracy! Jakie to ważne: żyć duchem Ewangelii, być wrażliwą, wrażliwym; wszystko spełniać według woli Bożej! Jakie to ważne...
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...