Finał Warsaw Summer Jazz Days

W finale tegorocznej edycji Warsaw Summer Jazz Days odbędzie się wielka polsko-amerykańska gala jazzowa. W warszawskiej Sali Kongresowej zagrają w środę trzy big bandy.

Wieczór rozpocznie się występem Tymański Brass Ensamble z gościem specjalnym Davem Douglasem. W drugim secie pojawi się amerykanka Maria Schneider z polską orkiestrą Krzysztofa Herdzina złożoną z 18 muzyków, a w "finale finału" słynny już projekt "Jazz Suite Tykocin" zaprezentuje Włodek Pawlik z amerykańskim trębaczem Randym Breckerem oraz Podlaską Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii w Białymstoku.

Wspólny projekt polskich instrumentalistów z wybitnym amerykańskim trębaczem Davem Douglasem jest rodzajem hołdu złożonego dla upamiętnienia innego legendarnego amerykańskiego trębacza i kompozytora Lestera Bowiego, którego rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku.

Według szefa WSJD Mariusza Adamiaka, jeżeli ktokolwiek sądzi, że jazzowa orkiestra to przeżytek, relikt dawniejszych, zapewne lepszych dla jazzu czasów, ten powinien zasiąść w pierwszym rzędzie podczas wielkiego finału i "z uwagą wsłuchać się w dźwięki, które wyczarowuje ze swoich partytur" Maria Schneider.

Od lat specjalnością Schneider są koncerty ze słynnymi europejskimi orkiestrami. Tym razem artystka stanie na czele zespołu skompletowanego przez polskiego pianistę, aranżera i kompozytora Krzysztofa Herdzina.

Festiwal zakończy Jazz suite Tykocin - oryginalny projekt muzyczny Włodka Pawlika. Jest to sześcioczęściowa kompozycja, inspirowana Psalmami Dawida. Utwór jest nasycony nostalgią, skłania do zadumy nad upływającym czasem. Muzyka stanowi połączenie jazzu z muzyką klasyczną i jazzem orkiestrowym.

Włodek Pawlik pisał Suitę z myślą o legendarnym amerykańskim trębaczu jazzowym Randym Breckerze. Muzyk pytany o bezpośredni impuls do powstania utwóro, wskazuje trzy źródła inspiracji: "Pan Bóg, przyjaźń z Randym i spotkania z dyrektorem podlaskiej filharmonii".

Pierwsze wykonanie tytułowej suity miało miejsce 4 lipca 2008 r. w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Materiał zarejestrowany został w dniach 5-7 lipca 2008 roku. W nagraniach udział wziął Randy Brecker oraz Włodek Pawlik Trio w składzie: Włodek Pawlik - fortepian, Paweł Pańta - kontrabas i Cezary Konrad - perkusja oraz Orkiestra Symfoniczna Opery i Filharmonii Podlaskiej, którą będzie dyrygował Marcin Nałęcz-Niesiołowski. Ci muzycy wystąpią też w środowym finale WSJD 2009.

Międzynarodowy festiwal WSJD organizowany przez Agencję Koncertową Mariusza Adamiaka trwał od 30 czerwca do 8 lipca. Finansowe wsparcie Warsaw Summer Jazz Days udzieliło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz władze Warszawy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »