Nowi sędziowie TK zaprzysiężeni, ale nie wszyscy

Prezydent Andrzej Duda odebrał w czwartek ślubowanie od czterech nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego - poinformowała PAP Kancelaria Prezydenta. Ślubowanie od piątego nowo wybranego sędziego, Julii Przyłębskiej, prezydent odbierze po upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w Trybunale.

Ślubowanie złożyli: Henryk Cioch, Lech Morawski, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski. Sędziowie zostali zaprzysiężeni podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

"Zachowana została ciągłość pracy Trybunału" - powiedział prezydent Duda, podkreślając równocześnie wagę pluralistycznego charakteru TK.

"Do ślubowania sędziów Trybunału Konstytucyjnego doszło po północy, w najszybszym możliwym terminie. Istota szybkiego zaprzysiężenia sędziów polegała na tym, by Trybunał mógł obradować w pełnym składzie" - powiedział prezydencki minister Andrzej Dera w TVN24.

Ślubowania nie złożyła wybrana także w środę Julia Przyłębska. Prezydent odbierze od niej ślubowania upływie kadencji sędziego, którego zastąpi ona w TK.

Kadencja trzech sędziów TK wygasła 6 listopada, jednego - 2 grudnia, a kadencja piątego sędziego wygasa 8 grudnia.

Nowi sędziowie zostali wybrani przez Sejm w środę po południu, przy silnym sprzeciwie opozycji, głównie PO, Nowoczesnej i PSL. Również klub KUKIZ'15, który poparł wcześniej projekt anulowania poprzedniej zmiany ustawy o TK wprowadzonej przez PO-PSL, w środę sprzeciwił się trybowi pospiesznego wyboru nowych sędziów, bez możliwości publicznej debaty nad kandydaturami.

Wszystko wskazuje na to, że pośpiech PiS i prezydenta wynika z wyznaczonego na czwartek rano terminu rozprawy TK ws. orzeczenia o zgodności lub jej braku z Konstytucją czerwcowej ustawy PO-PSL o Trybunale. W rozprawie orzekać będzie 5-cio osobowy skład sędziowski, w którym nie znajdą się  sędziowie zaangażowani w tworzenie tej ustawy.

«« | « | 1 | » | »»
 • Karol
  03.12.2015 09:34
  I bardzo dobrze: w końcu skończymy się zajmować tymi głupotami i zajmiemy się istotniejszymi problemami np debatą o gospodarce. Niech się opozycja zajmie krytykowaniem (lub nie) projektu o reformie ZUS.
  Co za różnica kto wybierze tych profesorów sędziów którzy są w TK?
  Problem sztucznie rozdmuchany i nieistotny.
 • velario
  03.12.2015 09:34
  Zgodnie z art. 137a ustawy o TK, dodanym przez ustawę nowelizującą uchwaloną przez PiS, termin na zgłaszanie kandydatów na sędziów TK w miejsce sędziów, których kadencja upływa w 2015 r., wynosi 7 dni i liczy się od dnia wejścia w życie art. 19 ust. 2 (również w brzmieniu znowelizowanym tą samą ustawą).
  Ustawa nowelizująca ma wejść w życie w terminie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Ponieważ ogłoszenie nastąpiło w dniu 20 listopada 2015 r. (poz. 1928), to znaczy, że żaden z jej przepisów jeszcze nie wszedł w życie. Nastąpi to dopiero pojutrze - 5 grudnia.
  Co to wszystko oznacza?
  Oznacza, że Prezydent złamał zaprzysięgając nowych sędziów - wybranych na podstawie ustawy, która jeszcze nie obowiązuje - złamał prawo.
  Mam nadzieję, że Trybunał Stanu go za to nie minie.
 • obserwator
  03.12.2015 09:41
  Nowy sędzia TK wybrany wczoraj był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.
  W latach 1984–1985 dzięki Fundacji H. Herzt Stiftung przebywał na rocznym stypendium na Uniwersytecie w Bonn. W 1996 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego w oparciu dorobek naukowy i rozprawę pt. Fundacje w ujęciu prawa polskiego na tle prawno-porównawczym).
  A ja, jako nie należący do PZPR, nie mogłem zostać nawet pracownikiem naukowym na Wydziale Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, bo jak mi powiedziano : "Wydział Prawa w państwie socjalistycznym jest pierwszym frontem walki ideologicznej". Zatem nie "dostałem" się na UW Wydział Prawa jako pracownik naukowy. Dlatego zastanawiają mnie trochę te nominacje, wyjazdy służbowe na "zgniły zachód", uzyskiwane stopnie na uniwersytetach w czasie "komuny"; także i byłego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Dziwi mnie to tym bardziej, że te osoby (lub ich otoczenie) stawiają takie zarzuty Prezydentowi Lechowi Wałęsie. A to był zwykły elektryk. Ci natomiast to byli ludzie wykształceni, którzy robili część swojej kariery w czasach komuny.
  A jeszcze ten poseł z przeszłością byłego prokuratora komunistycznego. To wszystko każe głęboko się zastanowić nad wyborami.
  Bracia Kaczyńscy zarzucali nocną zmianę Lechowi Wałęsie. A teraz mieliśmy znowu nocną zmianę. Kiedy ten Prezydent zdołał zaprzysiężyć tych posłów ? W nocy.
 • Dubliner
  07.12.2015 19:17
  O tak zwanej niezawistnej wladzy PIS pisza najwieksze gazety opiniotworcze na zachodzie(nie ze tylko niemieckie)

  poczytajcie sobie!: jak nie umiecie przetlumacze PIS to skadal i nierzad

  JAK TAK MA WYGLADAC ta nowa zmiana ,gdzie w spolkach skarbu panstwa wsadza sie ludzi nawet nie majacych szanse na rynku pracy na pozycje jakakolwiek menagera (brak kwalifikacji, doswiadczenia,edukacji) to ja dziekuje!

  http://www.economist.com/news/europe/21679494-two-weeks-polands-new-government-making-europe-nervous-return-awkward-squad

  http://www.economist.com/news/leaders/21679470-new-government-poland-has-made-awful-start-europes-new-headache

  https://www.washingtonpost.com/opinions/polands-disturbing-tilt-to-the-right/2015/11/29/480341e0-952a-11e5-8aa0-5d0946560a97_story.html

  http://www.dw.com/pl/berliner-zeitung-polska-i-węgry-gorsze-od-państwa-islamskiego/a-18884996
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  15°C Sobota
  wieczór
  14°C Niedziela
  noc
  11°C Niedziela
  rano
  16°C Niedziela
  dzień
  wiecej »