Interaktywne, supernowoczesne Muzeum Pana Tadeusza do 2010 roku powstanie we Wrocławiu. Znajdzie się w nim m.in. rękopis "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Odwiedzający je będą również mogli zagrać na cymbałach Jankiela, czy rogu Wojskiego oraz odwiedzić gabinety Jana Nowaka-Jeziorańskiego i prof. Władysława Bartoszewskiego.
Jak zapowiadają inicjatorzy przedsięwzięcia, rękopis "Pana Tadeusza" nie będzie wystawiany stale, bowiem ten niezwykle cenny dokument mógłby nie wytrzymać takiej próby; rękopis będzie eksponowany tylko co jakiś czas.
Muzeum będzie się znajdować w kamienicy na wrocławskim Rynku. Jej remont trwa od 2007 r. i ma kosztować ok. 35 mln zł. Budynek składa się z 5 poziomów o łącznej powierzchni użytkowej ponad 4,5 tys. m kw. Powierzchnia przeznaczona na muzeum wynosi 4 tys. m kw. (w tym przestrzeń ekspozycji stałych, czasowych, sale edukacyjne oraz gabinety: Nowaka-Jeziorańskiego i Bartoszewskiego, pracownie muzealne, pokój seminaryjny i pomieszczenia gospodarcze). Natomiast poziom -1 (piwnica) przeznaczony jest na działalność komercyjną. Obiekt będzie klimatyzowany; będzie też dostosowany dla osób niepełnosprawnych.
W zamyśle organizatorów, Muzeum Pana Tadeusza ma się opierać na szeroko rozbudowanej warstwie multimedialnej.
Muzeum będzie adresowane do szerokiego grona odbiorców, także obcokrajowców. Dlatego też planowane ekspozycje będą ukazywać literaturę i kulturę XIX w. w kontekście europejskim. Dla uczniów i studentów planowane jest stworzenie bogatej oferty edukacyjnej i naukowej, które pozwolą zrozumieć rolę czasów, którym muzeum będzie poświęcone.
"Podstawowym celem muzeum, którego centralnym ogniwem stanie się rękopis epopei Mickiewicza, będzie budowanie wiedzy o szeroko rozumianej kulturze i sztuce czasów rozbiorów oraz ukazanie, w jaki sposób tradycja XIX wieku kształtuje wyobraźnię, myślenie i tożsamość współczesnego Polaka" - mówił dziennikarzom dr Adolf Juzwenko, dyrektor Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, gdzie obecnie przechowywany jest rękopis.
Natomiast - mówił Juzwenko - gabinety Nowaka-Jeziorańskiego oraz Bartoszewskiego mają rozwijać wątek muzeum poświęcony tożsamości współczesnego Polaka.
Rękopis "Pana Tadeusza" miasto Wrocław kupiło od rodziny Tarnowskich za 200 tys. USD w 1999 r. Tuż po zakupie miasto przekazało go Zakładowi Narodowemu im. Ossolińskich, w którym rękopis był wcześniej jedynie depozytem. Ten najcenniejszy autograf literatury polskiej trafił tam w 1939 r., zdeponowany przez Artura Ranowskiego, spadkobiercę znanego krytyka literatury polskiej Stanisława Tarnowskiego. Ten zaś kupił rękopis w 1871 r. od Władysława Mickiewicza, syna poety.
Minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister edukacji i nauki podpisali w 2006 r. porozumienie w sprawie podjęcia wspólnych działań na rzecz promocji projektu "+Pan Tadeusz+ we Wrocławiu". Projekt ma za zadanie promocję dzieła Mickiewicza i zachęcenie - przede wszystkim młodzieży - do zapoznania się z epopeją narodową.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.