Co łączy papieża Franciszka z Piekarami, rocznicę chrztu Polski i zwierzęta przy żłóbku? Odpowiedź znajduje się w „piekarskim Betlejem”.
To żywa i ruchoma szopka, która przyciągnęła już setki pielgrzymów z całej Polski, a teraz „urosła dwukrotnie” i zaprasza od wigilii.
– W zeszłym roku ludzie cisnęli się „drzwiami i oknami”, aż strach pomyśleć czy starczy „maszketów” i w tym roku, ale zapraszamy! – śmieje się pani Ula, gospodyni z piekarskiego probostwa. Już po raz drugi na Rajskim Placu przy bazylice w Piekarach powstała pokaźnych rozmiarów szopka na wolnym powietrzu, żywa i ruchoma, tzw: "Piekarskie Betlejem". Zeszłoroczny sukces tego przedsięwzięcia przerósł oczekiwania organizatorów.
– W tym roku zajmie ona już cały Rajski Plac obok bazyliki – wyjaśnia pomysłodawca – ks. Adam Zgodzaj, wikariusz.
Panorama Tysiąclecia
Św. Rodzina z Nazaretu w towarzystwie żywych baranków, kucyków, osła i innych zwierząt to najlepsza ewangelizacja dla dzieci, ale nie tylko. Co czeka nas w tym roku? – Najciekawsze będą historyczne figury – tłumaczy ks. Adam. – Pochodzą one z tzw: Piekarskiej Panoramy Tysiąclecia, inscenizacji, która powstała z okazji 1000 rocznicy chrztu Polski w latach siedemdziesiątych. Dziś 27 odrestaurowanych i ruchomych figur powraca do życia. Wśród nich święci i błogosławieni oraz ważne dla Polski postaci historyczne.
W związku z Rokiem Miłosierdzia pojawi się figura papieża Franciszka, a także replika Drzwi Świętych z Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Oprócz tego znajdziemy tradycyjny śląski, świąteczny dom, a także np. postać Teksańczyka, który reprezentuje Polonię w USA goszczącą w tym roku ikonę MB Piekarskiej w swoich parafiach w Teksasie i Chicago.
Rajski Las
Betlejem w Piekarach będzie żywe nie tylko za sprawą zwierząt. – W okresie świątecznym planujemy spotkania kolędowe, koncerty, poczęstunek – tłumaczy kustosz sanktuarium ks. prał. Władysław Nieszporek. Kolejna atrakcja to tzw. „Rajski las”. Instytucje i szkoły z okolic Piekar biorą udział w konkursie na najpiękniejszą choinkę. Można je podziwiać również na rajskim placu.
Budowniczowie świątecznej konstrukcji to wspólnota mężczyzn św. Józefa, siostry zakonne, straż honorowa, pracownicy Sanktuarium, studenci, uczniowie ZST w Radzionkowie. Budowa wpisuje się w projekt edukacyjny dzieci i młodzieży. Pan Janek mówi, że nie wyobraża sobie świąt bez tego radosnego i jednoczącego przedsięwzięcia. Piekarskie Betlejem rusza oficjalnie w Wigilijną noc, tuż po pasterce, a czynne będzie codziennie w godz. od 9.00 – 19.00.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.