Premier Izraela Benjamin Netanjahu zaprosił w niedzielę palestyńskiego prezydenta Mahmuda Abbasa na spotkanie w celu rozpoczęcia negocjacji pokojowych.
Otwierając cotygodniowe posiedzenie rady ministrów, odbywające się wyjątkowo w Berszebie na południu kraju, Netanjahu podkreślił, że "nie ma żadnego powodu, dla którego nie moglibyśmy spotkać się z prezydentem Autonomii (Palestyńskiej)".
Netanjahu powiedział, że zaproponował takie spotkanie w Berszebie "w celu poczynienia postępów w kwestii pokoju dla dobra obu narodów". Wypowiedź Netanjahu wyemitowało izraelskie radio wojskowe.
Prezydent Abbas w odpowiedzi zaapelował do przywódców izraelskich o wywiązanie się ze zobowiązań w ramach tzw. "mapy drogowej".
Zaznaczył, że konieczne jest, by strony - palestyńska i izraelska - wykonały swe zobowiązania wynikające z "mapy drogowej".
Bliskowschodnia "mapa drogowa" to plan pokojowy z 2003 roku, zaaprobowany przez kwartet bliskowschodni (USA, Rosję, UE i ONZ), który zakłada wstrzymanie przez Izrael wszelkich osiedleń na terenach okupowanych mających wejść w skład przyszłego państwa palestyńskiego.
Na razie Netanjahu odmawia wstrzymania osiedleń, a co do państwa palestyńskiego, to, jak powiedział w przemówieniu 14 czerwca, byłby gotów zaakceptować powstanie takiego państwa, lecz jedynie pozbawionego m.in. takich atrybutów suwerenności, jak armia i kontrola własnych granic.
Od objęcia stanowiska w kwietniu premier Netanjahu nie spotkał się jeszcze z Abbasem, chociaż co najmniej raz rozmawiali przez telefon.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.