Reklama

Kamiński i McMillan-Scott w II turze

Kandydat na wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego z PiS Michał Kamiński zyskał w pierwszej turze głosowania mniej głosów niż jego kolega z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, brytyjski konserwatysta Edward McMillan-Scott.

Reklama

Kamiński dostał 194 głosy poparcia, a McMillan-Scott 237. Ale żaden z nich nie uzyskał wymaganej większości bezwzględnej 343 głosów i dlatego obaj przechodzą do drugiej tury głosowania. Niewykluczone, że ostatecznie obaj będą wiceprzewodniczącymi, a z rywalizacji odpadnie budząca wiele kontrowersji i niechęci zwłaszcza wśród niemieckiej chadecji niemiecka liberałka Silvana Koch-Mehrin, która w pierwszej turze dostała najmniej, bo 148 głosów.

Tylko troje z 15 kandydatów zgłoszonych na 14 stanowisk wiceprzewodniczących uzyskało w pierwszej turze wymaganą większość bezwzględną. Są to Stawros Lambrinidis (socjalista z Grecji), Rodi Kratsa-Tsagaropulu (chadecka eurodeputowana z Grecji) oraz Giovanni Pitella (socjalista z Włoch).

W pierwszej turze głosowania brało udział 701 eurodeputowanych, 17 głosów było nieważnych. Po ogłoszeniu wyników przewodniczący PE Jerzy Buzek otworzył drugą turę głosowania. I zaapelował do eurodeputowanych o nieopuszczanie budynku PE, bo "prawdopodobnie potrzebna będzie trzecia tura głosowania po godzinie 19", by wyłonić pełen skład wiceprzewodniczących. W trzeciej turze nie jest już potrzebna bezwzględna większość. Odpadnie ten, kto zyska najmniej głosów.

Kamiński został wskazany na kandydata na wiceprzewodniczącego przez swą frakcję Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Tej liczącej 55 posłów nowej frakcji współtworzonej głównie przez brytyjskich torysów, PiS i czeski ODS przypadało z matematycznej reguły D'Hondta jedno z 14 stanowisk wiceprzewodniczących. Tymczasem we wtorek ujawnił się we frakcji EKR wewnętrzny konflikt. Wbrew decyzji grupy do głosowania zgłosił się też eurodeputowany Edward McMillan-Scott. Ogółem do głosowania zatwierdzającego wiceprzewodniczących zgłoszono więc 15 nazwisk, o jedno więcej, niż przewiduje skład prezydium. To dlatego głosowanie nie jest - tak jak w poprzednich latach - formalnym zatwierdzeniem wcześniejszych partyjnych wskazań, gdyż jedna osoba z listy musi odpaść.

"To samowolka, która grozi wyrzuceniem z frakcji i partii" - powiedziały PAP o kandydaturze torysa polskie źródła bliskie PiS w PE.

Choć nie został zgłoszony przez swą frakcję, McMillan-Scott zgłosił się na wiceprzewodniczącego zgodnie z regulaminem PE: przedstawił listę z poparciem 40 eurodeputowanych.  Dotychczasowy wiceszef PE, eurodeputowany od 1984 roku, jest znany z tego, iż najbardziej spośród torysów sprzeciwiał się ich wyjściu z chadeckiej frakcji w PE - Europejskiej Partii Ludowej.

Paradoksalnie, niewykluczone jednak, że obaj - i Kamiński, i McMillan-Scott - zostaną ostatecznie wybrani na wiceprzewodniczących, a odpadnie kandydatka liberałów i demokratów, szefowa delegacji niemieckiej FDP Silvana Koch-Mehrin.

Znana jest ona z budzących kontrowersje licznych wystąpień w telewizji i sesji fotograficznych w wielkonakładowych tytułach. Eurodeputowana wywołała niechęć kolegów w PE, zwłaszcza z CDU, kiedy zarzuciła im, że wolą, by sesje PE odbywały się w Strasburgu (a nie Brukseli), by korzystać z usług prostytutek we francuskich hotelach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Poniedziałek
noc
3°C Poniedziałek
rano
5°C Poniedziałek
dzień
5°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama