Kanonizacja belgijskiego zakonnika ,„Ojca trędowatych“ Damiana de Veustera w jego rodzinnym mieście Tremelo będzie miała bardzo uroczysty przebieg.
Mszę św. kanonizacyjną 4 października będą wspólnie celebrowali prymas Belgów, kard. Godfried Danneels i biskup Honolulu Clarence Silva. Burmistrz Tremolo, Vital Van Dessel zwierzył się mediom belgijskim, że ciągle ma nadzieję, na wizytę z tej okazji prezydenta USA Baracka Obamy. Przypomniał, że Obama urodził się w Honolulu. Obecnie trwają rozmowy z Białym Domem, a Tremolo ma szansę, że przy okazji wielkiego święta, jakim będzie kanonizacja bł. Damiana, będzie też mogło gościć obecnego prezydenta USA.
Damian de Vesteur urodził się w 1840 r. w Tremolo, a zmarł w 1889 r. na trąd na Hawajach po wielu latach opiekowania się cierpiącymi i trędowatymi tym regionie. Był zakonnikiem Zgromadzenia Najświętszych Serc Jezusa i Maryi i Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu Ołtarza. Udało mu się znacznie zmniejszyć przestępczość i ogromnie ożywić życie religijne. Pomagał ludziom jako kapłan, nauczyciel i lekarz. Jan Paweł II podczas swej drugiej pielgrzymki do Belgii, 4 czerwca 1995 r. ogłosił w Brukseli o. Damiana błogosławionym.
W 2005 r. telewidzowie flamandzcy wybrali tego „apostoła trędowatych” spośród 111 kandydatów "największym Belgiem wszech czasów". Podkreślono, że przez swą pracę na Molokai bł. Damian stał się symbolem miłości bliźniego. Wyprzedził on tak znanych swoich rodaków, jak flamandzkiego malarza Petera Paula Rubensa (1577-1640), surrealistę René Magritte’a (1898-1967), urodzonego w 1945 r. kolarskiego mistrza świata zawodowców Eddy Merckxa i piosenkarza Jacquesa Brela (1929-78).
W tle konflikty zbrojne oraz kwestie symboli religijnych i hidżabów.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.