- Pogrzeb Zbigniewa Zapasiewicza odbędzie się 22 lipca na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie - poinformował stołeczny Teatr Powszechny, z którym związany był artysta.
Zbigniew Zapasiewicz, wybitny aktor filmowy i teatralny, zmarł we wtorek 14 lipca w Warszawie. Miał 75 lat.
Karierę filmową rozpoczął w 1963 r. rolą księdza w "Wianie" Jana Łomnickiego. Rok później wystąpił w "Spotkaniu ze szpiegiem" Jana Batorego - razem z Beatą Tyszkiewicz i Stanisławem Mikulskim. Kolejne role Zapasiewicza to m.in. dziennikarz telewizyjny w "Ktokolwiek wie..." Kazimierza Kutza (1966), docent w "Za ścianą" Krzysztofa Zanussiego (1971) i okrutny Kessler w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1974).
W 1976 r. Zapasiewicz stworzył jedną z najwspanialszych ról w swej filmowej karierze - zagrał cynicznego i wyrachowanego docenta Szelestowskiego w "Barwach ochronnych" Zanussiego, znakomitym filmie reprezentującym nurt "moralnego niepokoju". W 1978 r. wykreował równie wybitną rolę, dziennikarza Jerzego Michałowskiego, w filmie Wajdy "Bez znieczulenia".
W dorobku miał również wiele znakomitych ról w Teatrze Telewizji, dla którego także reżyserował. Zafascynowany twórczością Zbigniewa Herberta, zrealizował np. spektakle "Pan Cogito" (1981) i "Powrót Pana Cogito" (1992).
Kariera teatralna Zapasiewicza w Warszawie obejmowała m.in. występy na scenach teatrów Dramatycznego, Współczesnego i Powszechnego.
"Odszedł jeden z najbardziej profesjonalnych aktorów" - powiedział po śmierci Zapasiewicza minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Takie aktorstwo, jakie prezentował Zbigniew Zapasiewicz, jest nieprzemijające, ma wartość ponadczasową; żal po odejściu tego aktora jest nieprawdopodobny - powiedział Zdrojewski.
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.