Antoni Wit, jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów, po prawie 14 latach ponownie poprowadzi swój dawny zespół - Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.
W piątek wieczorem Antoni Wit - szef NOSPR w latach 1983-2000 - stanie za pulpitem dyrygenckim, aby znów z nią wystąpić, już w jej nowej siedzibie, oddanej do użytku w październiku 2014 r.
W programie koncertu znajdą się: Uwertura do opery Tannhauser Richarda Wagnera, Poemat symfoniczny Stanisław i Anna Oświecimowie Mieczysława Karłowicza oraz Suita symfoniczna Szeherezada Mikołaja Rimskiego-Korsakowa z solo skrzypcowym Piotra Tarcholika, koncertmistrza NOSPR.
Wit od sezonu 2013/2014 jest dyrektorem artystycznym Orquesta Sinfonica de Navarra w Pampelunie i dyrygentem honorowym Filharmonii Krakowskiej.
Wcześniej kierował zespołami: Filharmonii Pomorskiej (1974-1977), Orkiestry i Chóru Polskiego Radia i Telewizji w Krakowie (1977-1983), Orquesta Filarmónica de Gran Canaria (1987-1992). W latach 2002-2013 sprawował funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Antoni Wit studiował dyrygenturę u Henryka Czyża w PWSM w Krakowie, ukończył również studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Działalność zawodową rozpoczął jako asystent Witolda Rowickiego w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Po otrzymaniu II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim im. Herberta von Karajana w Berlinie w 1971 r. został asystentem patrona konkursu.
Występował niemal we wszystkich ośrodkach muzycznych Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Dyrygował m.in. Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Tonhalle-Orchester Zrich, Royal Philharmonic Orchestra, Philharmonia Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestre symphonique de Montr,al, Orchestra dell'Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Orchestre de la Suisse Romande, NHK Symphony Orchestra, Filharmonią Petersburską. W maju 2009 roku, wraz z Orkiestrą Symfoniczną Czeskiego Radia, zainaugurował 64. Festiwal Praska Wiosna, a w sierpniu 2013 roku wystąpił na słynnym festiwalu BBC Proms w Londynie z Orkiestrą Filharmonii Narodowej.
W ostatnich sezonach prowadził m.in. orkiestry La Scali w Mediolanie, BBC Londyn, Budapest Festival Orchestra, Ulster Orchestra (Belfast), Petrobras Symphony Orchestra (Rio de Janeiro), Duisburger Philharmoniker, Berner Symphoniker, China Philharmonic Orchestra (Pekin), Shanghai Symphony Orchestra, Denver Symphony Orchestra, New Zealand Symphony Orchestra, Teatro Colón (Buenos Aires), Staatskapelle Weimar, Berliner Philharmoniker, Staatskapelle Dresden, Royal Philharmonic Orchestra (na festiwalu w Montreux), orkiestry w Petersburgu, Lyonie, Licge, Brukseli, Sao Paulo, Bilbao, Barcelonie i Sewilli.
Jego nagrania znajdują się na ponad 200 płytach, które otrzymały liczne nagrody. Należy do nielicznego grona artystów na świecie, których płyty sprzedano w łącznym nakładzie niemal pięciu milionów egzemplarzy. W latach 1997-2014 był profesorem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
NOSPR świętuje w obecnym sezonie swoje 80-lecie - swoją działalność rozpoczęła w 1935 r. w Warszawie. Jest jednym z czołowych polskich zespołów symfonicznych.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.