- Jestem żołnierzem i rzadko się wzruszam, ale ten film wzruszył mnie do łez - mówiła Wanda Traczyk-Satwska ps. "Pączek”, po projekcji filmu "Warszawa - zmartwychwstałe miasto”. Dokument powstał na zlecenie brytyjskiej stacji BBC Earth.
Przechadzając się po komnatach Zamku Królewskiego, opowiada o czasach świetności Polski i wielkim trudzie całego społeczeństwa, dzięki któremu udało się wznieść zamkowe mury.
- Teraz możemy zrozumieć trud ludzi, którzy z taką determinacją chcieli odtworzyć historyczne budynki. Te budynki to wasza pamięć narodowa, tożsamość - mówi.
- Dla mnie ważne jest, by odtwarzać piękno miast zniszczone okrucieństwem wojny. Polacy wykazali się wielką determinacją i odwagę w walce z reżimem. To oni, a nie agresor mieli ostatnie słowo. Przykład Warszawy jest bardzo aktualny, bo żyjemy w czasach, w których historia, piękno, pamięć, muzea, architektura i tożsamość są zagrożone przez różnego rodzaju wrogie ataki - wyjaśnia Dan Cruickshank.
Film "Warszawa - zmartwychwstałe miasto” miał swoją premierę w Wielkiej Brytanii. Transmitowany jest w brytyjskiej telewizji BBC, pokaz został także zorganizowany w Ambasadzie Polski.
- Dokument został bardzo dobrze przyjęty - mówił dziennikarz. Dodał, że w Wielkiej Brytanii panuje moda na Polskę. - Ale wciąż zbyt mało się o niej mówi. Podstawowej fakty jak na przykład wybuch Powstania Warszawskiego i skala zniszczeń wojennych nie są powszechnie znane. To był jedne z powodów, dla których chciałem nakręcić ten film - tłumaczy.
W pokazie prasowym, który odbył się w Muzeum Powstania Warszawskiego uczestniczyła także Wanda Traczyk-Satwska ps. "Pączek”, uczestniczka Powstania Warszawskiego, która podzieliła się swoimi wspomnieniami podczas realizacji dokumentu.
- Jestem żołnierzem, ale ten film wzruszył mnie do łez. Cieszę się, że mogłam poznać kogoś, kto kocha to miasto, bo bez miłości nie powstałby tak piękny film - mówił po pokazie.
W Polsce telewizyjna premiera filmu "Warszawa - zmartwychwstałe miasto” odbędzie się 21 lutego o godz. 20 na kanale BBC Earth.
- Jest szansa, że powstanie kolejny program o Warszawie. Tym razem tematem będzie rekonstrukcja wiślanego nadbrzeża. Po wojnie ten obszar miasta był martwy, teraz toczy się tu życie - zauważył.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.