Reklama

Cytadela domem Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski będzie miało swoją siedzibę na warszawskiej Cytadeli i zostanie otwarte w listopadzie 2018 r. Umowę w tej sprawie podpisali w piątek w Warszawie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński oraz dyrektor MHP Robert Kostro.

Reklama

Otwarcie Muzeum Historii Polski w nowej siedzibie, usytuowanej na terenie Cytadeli Warszawskiej, planowane jest na 11 listopada 2018 r., w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Mamy dziś dobry dzień dla historii Polski, a także dla naszego ministerstwa, ale przede wszystkim dla polskiego społeczeństwa. To etap, który wieńczy bardzo ciężką pracę, polegającą na dostosowaniu dotychczasowego projektu Muzeum Wojska Polskiego na potrzeby Muzeum Historii Polski. Dziś podpisujemy umowę o projekcie zastępczym, przebudowie koncepcji budynku, stworzonej dla innych potrzeb. Teraz będzie projektowany dla Muzeum Historii Polski" - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas ceremonii podpisania umowy między pracownią WXCA a Muzeum.

Budynek zostanie zaprojektowany przez pracownię architektoniczną WXCA - to jej projekt w 2009 r. zwyciężył w konkursie na koncepcję architektoniczną budynku Muzeum Wojska Polskiego, które także mieścić się będzie w gmachu Cytadeli. Teraz pracownia dostosuje swój projekt także do potrzeb Muzeum Historii Polski.

Jak informuje na swojej stronie internetowej Muzeum Historii Polski, przyszły gmach będzie miał ok. 40 tys. metrów kw. powierzchni, z czego 28 tys. przeznaczone zostanie dla Muzeum Historii Polski. 12 tys. metrów kw. zajmie Muzeum Wojska Polskiego.

"Powstanie park muzealny w warszawskiej Cytadeli - Muzeum Historii Polski, Muzeum Wojska Polskiego i dwa muzea, które już w tej chwili istnieją, Muzeum Katyńskie i Muzeum X Pawilonu. To będzie przestrzeń otwarta dla warszawiaków, dla całego społeczeństwa. Mamy nadzieję, że przyciągnie liczne wycieczki, turystów z całej Polski. Będzie to bardzo przyjazna przestrzeń; przestrzeń zielona, parking będzie schowany pod ziemią, będą także przestrzenie wystawiennicze pod gołym niebem czy wiatami. Myślę, że to będzie piękna realizacja" - zapowiedział wicepremier Gliński.

"Już prawie 10 lat walczymy o miejsce i pieniądze na muzeum. W tej chwili możemy wreszcie przystąpić do pracy. Dziś to nie my musimy poganiać naszego ministra, a sami jesteśmy przez niego poganiani. To dla nas zmiana na lepsze" - powiedział dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Powołane w 2006 r. Muzeum Historii Polski do tej pory nie ma stałej siedziby. Konkurs architektoniczny na projekt budynku rozstrzygnięto w 2009 r. Zgodnie z jego werdyktem, gmach według projektu autorstwa zespołu Paczowski et Fritsch Architectes z Luksemburga miał stanąć w pobliżu Zamku Ujazdowskiego, nad Trasą Łazienkowską. Koszt inwestycji oszacowano na 350 mln zł. Problemem okazało się m.in. finansowanie tego projektu, stąd pomysł umieszczenia Muzeum w Cytadeli.

MHP od momentu powołania prowadzi aktywną działalność. Zrealizowało wiele wystaw we współpracy z innymi instytucjami, m.in. "Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności" i "Pod wspólnym niebem". W listopadzie 2014 r. w Krzyżowej zaprezentowano wystawę Muzeum Historii Polski "Odwaga i pojednanie", nawiązującą do 25-lecia Mszy Pojednania. MHP zorganizowało też "Smoleńskie portrety" - ekspozycję w 5. rocznicę katastrofy Tu-154M.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
9°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama