- Ponad 100 modeli prehistorycznych zwierząt, w tym gigantyczny amficelias, tunel czasu i wystawa dokumentująca ewolucję człowieka - to atrakcje budowanego w Krasiejowie na Opolszczyźnie "parku jurajskiego". Park powstaje w miejscu, gdzie odkryto liczne prehistoryczne szczątki - w tym opolskiego silezaurusa.
Na terenie odkrywki po byłej kopalni staną dinozaury, zarówno te znane z kina - jak np. tyranozaur, raptory, stegozaur - jak i mniej popularny Silesaurus Opoliensis, którego szczątki sprzed 230 milionów lat odkryto właśnie w Krasiejowie.
"Będzie tam też model amficeliasa, gigantycznego roślinożernego zauropoda o długości 72 metrów. Jego odlew - w jednym niepowtarzalnym egzemplarzu - właśnie powstaje" - powiedział PAP dr Andrzej Boczarowski, przedstawiciel stowarzyszenia, które buduje krasiejowski "jurapark".
Zwiedzający Krasiejów będą mogli także przeżyć niezapomnianą podróż w czasie. Twórcy "juraparku" zaplanowali utworzenie tam 300-metrowego "tunelu czasu" - odtworzenie historii wszechświata od Wielkiego Wybuchu do okresu triasu. "Kończymy na triasie, dlatego że kolejka, która wjedzie do tunelu w zupełnej ciemności, wyjedzie z niego na zewnątrz właśnie na teren ekspozycji triasowych roślin i zwierząt" - wyjaśnił Boczarowski.
Inną atrakcją niespotykaną nigdzie indziej w Polsce będzie - planowana w drugim etapie budowy - wystawa dokumentująca pełną ewolucję człowieka, w tym zbiór odtworzonych szkieletów - od naszych najdawniejszych przodków do współczesnego Homo Sapiens.
Na terenie o powierzchni ok. 40 hektarów prehistoryczne gady z triasu, jury i kredy będą eksponowane w ich naturalnym środowisku - w otoczeniu krajobrazu i roślin z czasów, w których dinozaury władały Ziemią. Podróż po prehistorii będzie można odbyć kolejką, która będzie jeździć po niecce parku. Na miejscu powstanie również kompleks turystyczny z restauracją i placem zabaw dla dzieci.
Niezależnie od rozrywkowej funkcji juraparku w Krasiejowie nadal będą prowadzone badania naukowe. "To będzie żywe muzeum. Materiału do badań w odkrywce wystarczy jeszcze na najbliższe 200 lat" - podkreślił Boczarowski.
Koszt wybudowania parku to ok. 28 milionów zł. Pierwszy etap - budowa ścieżki edukacyjnej z dinozaurami i kompleksu turystycznego - ma się zakończyć w maju 2010 roku.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.