- Wszelki kontakt somalijskich władz z porywaczami dwóch francuskich doradców ds. bezpieczeństwa został w niedzielę zerwany - poinformowały źródła w Mogadiszu, cytowane przez agencję France Presse.
Dzień wcześniej, w sobotę, przedstawiciel grupy, przetrzymującej Francuzów - Al-Szabab zakomunikował, że doradcy, przetrzymywani jako "zakładnicy", wkrótce będą sądzeni za szpiegostwo i "spiskowanie przeciwko islamowi" zgodnie z przepisami prawa islamskiego.
Francuzi zostali porwani we wtorek z hotelu w Mogadiszu. W Somali szkolili siły rządowe, które walczą z islamskimi bojówkami. Po uprowadzeniu mieli zostać przerzuceni poza Mogadiszu, prawdopodobnie do miasta Merka, odległego od stolicy o około sto kilometrów. abe/
Ugrupowanie islamskich radykałów, walczące z rządem, znane jest z surowych kar, jakie wymierza niewiernym bądź współpracownikom władz - stosuje m.in. publiczne egzekucje, ukamienowania i amputacje.
Somalia nie ma efektywnych władz od 18 lat. Liczba porwań dla okupu wzrosła tam w ostatnich latach. Ich celem są często pracownicy organizacji humanitarnych i dziennikarze. Bezprawie powoduje też, że u wybrzeży Somalii kwitnie piractwo, przez co jej szlaki wodne są jednymi z najniebezpieczniejszych na świecie.
Tak mówi premier Tusk. Opozycja wskazuje na wielką woltę, jakiej właśnie dokonuje.
Zgodnie z tegoroczną ustawą budżetową deficyt na koniec 2025 r. może wynieść ponad 288 mld zł.
To pierwszy taki nakaz wydany wobec dużej firmy technologicznej - podkreślił tygodnik "Nikkei Asia".
W wywiadzie dla Fox News ocenił, że porozumienie z Rosją na temat wojny "wyłania się".
UNICEF: przemoc wobec nieletnich przybiera często drastyczną postać.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie