Mural uczcił rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego

Artyści Grupy Twożywo przygotowali grafikę ścienną tzw. mural, wpisujący się w obchody 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Można go obejrzeć na ścianie budynku przy stołecznej ul. Moliera.

"Mural jest utrzymany w odcieniach czerni, szarości i żółci. Przedstawia sylwetkę człowieka gotującego się do skoku w przestrzeń, odprowadzanego snopem światła. Towarzyszy mu napis +nie zważajcie na lęk przed bezsensem świata, nasz akrobata wykona dla Państwa skok w wiarę+" - opisuje jeden z jego autorów Mariusz Libel z Grupy Twożywo.

Grafika jest usytuowana na północnej elewacji budynku u zbiegu ulic Moliera i Senatorskiej, nieopodal pl. Teatralnego. Wybór lokalizacji nie jest przypadkowy, niedaleko na ul. Senatorskiej 14 zginął podczas Powstania Krzysztof Kamil Baczyński. Związek z tematyką powstańczą podkreśla także wizerunek kotwicy, umieszczonej na muralu.

"I to miejsce związane z tradycją powstańczą zestawiliśmy ze sztuką Grupy Twożywo skłaniającą do przemyśleń i oddającą to, co w Powstaniu najważniejsze. Z jednej strony przypomina zdanie, że jest taki moment, kiedy należy przestać się bać, a z drugiej - pytanie o sens Powstania. Po jednej stronie heroizm zrywu i obrona wartości, po drugiej - zniszczona Warszawa, która jest efektem tych działań" - mówił dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski podczas środowego spotkania z dziennikarzami.

Jak podkreśla Libel, grafika dotyka tego, czym było Powstanie z perspektywy jednostkowej i mówi o wyborze każdego człowieka, który w nim uczestniczył. "Każdy z nich musiał sobie odpowiedzieć na pewne ważne pytania dotyczące kwestii życia i śmierci, przeszłości i przyszłości, tego skąd pochodzi i jaki w ogóle jest sens tego czynu zbrojnego" - powiedział.

Zaznaczył równocześnie, że poprzez mural twórcy chcieli oddać hołd tym wszystkim jednostkom, które stopiły się w naszej świadomości, ponieważ nie myślimy o nich jednostkowo, lecz jako o grupie uczestniczącej w Powstaniu. "Staraliśmy się także, by ten mural mógł działać tu i teraz, dlatego przedstawiamy na muralu skok, skok w wiarę, która jest cały czas aktualna, bowiem nadal angażujemy się w różne sytuacje wierząc, że się uda" - zaakcentował Libel.

Muralowi towarzyszył będzie cykl współtworzonych przez Grupę Twożywo, poświęconych rocznicy Powstania Warszawskiego 10 spotów, które będą wyświetlane m.in. w mediach.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »