Pomnik bp. Czesława Kaczmarka, jednego z niezłomnych biskupów okresu PRL, powstanie przy bazylice katedralnej w Kielcach. Jego budowę nadzoruje społeczny komitet złożony z członków kieleckiego Klubu Inteligencji Katolickiej i Akcji Katolickiej.
„Kielecka Kuria zezwoliła na lokalizację w obrębie bazyliki katedralnej, w pobliżu ogrójca, prezydent Kielc Wojciech Lubawski wyraził już zgodę na puszczenie w obieg cegiełek na rzecz pomnika” – poinformowała KAI Małgorzata Sołtysiak w imieniu Społecznego Komitetu ds. Budowy Pomnika Biskupa Czesława Kaczmarka.
Na akceptację komisji biskupiej czeka projekt pomnika, złożony przez plastyczkę Danielę Pajnowską. Pod uwagę brana jest także kandydatura rzeźbiarza Sławomira Micka z Kielc i prof. Stanisława Słoniny, rzeźbiarza z Warszawy. Być może komitet przeprowadzi społeczną zbiórkę funduszy w kościołach na budowę pomnika, na którą potrzebna jest zgoda biskupa kieleckiego.
Społeczny Komitet ds. Budowy Pomnika Biskupa Czesława Kaczmarka działa od lutego 2009 r. Tworzą go ludzie związani z Klubem Inteligencji Katolickiej i Akcją Katolicką.
Bp Czesław Kaczmarek urodził się 16 kwietnia 1895 r. Początkowo był nauczycielem wiejskim a w 1920 brał udział w wojnie polsko-sowieckiej, po czym w 1922 przyjął w Płocku święcenia kapłańskie. Następnie wyjechał na dalsze studia do Francji, gdzie w 1927 r. uzyskał tytuł doktora nauk politycznych i społecznych oraz pracował duszpastersko wśród tamtejszej Polonii. 24 maja 1938 Pius XI mianował go biskupem kieelckim; sakrę przyjął 4 maja tegoż roku, a uroczysty ingres do katedry kieleckiej odbył 3 września 1938 r. Wśród inicjatyw i działań bp. Kaczmarka wymienia się m.in. troskę o rozwój w parafiach Akcji Katolickiej, powołanie Instytutu Wyższej Kultury Religijnej, utworzenie Archiwum Diecezjalnego, reformę seminarium duchownego, podwaliny do II Synodu Diecezjalnego.
Podczas okupacji bp Kaczmarek m.in. pomagał seminarzystom z innych diecezji, wspierał tajne nauczanie i konspiracyjne duszpasterstwo w Armii Krajowej, wspomagał ubogich i organizował pomoc dla ludności żydowskiej.
Po zakończeniu II wojny światowej komuniści, którzy doszli wtedy do władzy, rozpoczęli zakrojone na szeroką skalę prześladowania biskupa, m.in. za krytykowanie i usuwanie z parafii współpracujących z aparatem ówczesnej władzy tzw. księży – patriotów oraz za starania o zwrot mienia kościelnego. Władze PRL obarczały biskupa m.in. współodpowiedzialnością za pogrom kielecki 4 lipca 1946 r. i za kolaborację z Niemcami.
Aresztowany 20 stycznia 1951 r. pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu” jako „organizator antypaństwowego ośrodka”, mającego na celu obalenie istniejącego ustroju, bp Kaczmarek został całkowicie izolowany, a SB próbowała wymusić zeznania przez wyrafinowane metody znęcania się psychicznego i fizycznego. Po sfingowanym procesie pokazowym w 1953 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał hierarchę na 12 lat więzienia. Po przewrocie październikowym wyrok został uchylony w 1956 r., a śledztwo umorzone w 1957 r.
Biskup powrócił do diecezji w 1956. W 1958 zdążył jeszcze przeprowadzić synod diecezjalny, zreorganizował ponadto podział administracyjny diecezji i ożywił w niej życie zakonne. Ale długoletnie więzienie i śledztwo wyniszczyły jego zdrowie. Zmarł w szpitalu w Lublinie w święto Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia 1963 r. Pochowano go w krypcie bazyliki katedralnej w Kielcach. Prokurator Generalny Rzeczypospolitej Polskiej 8 listopada 1990 r. wydał postanowienie o pełnej rehabilitacji bp. Kaczmarka.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.