Wrocławski pomnik Żołnierzy Wyklętych wśród 100 najlepszych dzieł sztuki na świecie

Odsłonięty w maju tego roku pomnik poświęcony żołnierzom niezłomnym znalazł się w pierwszej setce najpiękniejszych dzieł sztuki na świecie CODAwards 2024! To wspaniała promocja Polski, polskiego szkła artystycznego, sztuki w przestrzeni publicznej, Wrocławia oraz idei pomnika. A przy tym świetna okazja opowiedzenia na świecie o bohaterach.

Stojący na skwerze pomiędzy ulicami Borowską, Glinianą i Dyrekcyjną pomnik żołnierzy niezłomnych został przez międzynarodowe grono jurorów umieszczony wśród 100 najważniejszych i najpiękniejszych dzieł sztuki, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej.

"Anty-Soviet Partisans' Memorial" - bo pod taką nazwą znany jest ten pomnik w świecie - wybrano spośród 380 dzieł z 24 krajów. Wrocławski monument jest jedynym obiektem z Polski, który dostał się do Top 100 CODAawards 2024.

To ogromne wyróżnienie zarówno dla Wrocławia, jak i twórców pomnika - wrocławskich artystów Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Ogłoszenie zwycięzców wybranych przez jury w 10 kategoriach nastąpi 30 sierpnia. Wyłoni ich głosowanie publiczności z całego świata, które trwa do 2 lipca.

Wszyscy możemy głosować online na "Anti-Soviet Partisans' Memorial" w konkursie CODAawards 2024. Można to zrobić TUTAJ.

- To wielki sukces wszystkich jednostek związanych na każdym z etapów prac tego złożonego i wymagającego projektu, który tworzyliśmy razem od kilku lat - mówi K. Urbanowicz.

Przypomnijmy, że pomnik ma formę dziewięciu odlanych ze szkła i w specjalny sposób zrastrowanych postaci żołnierzy niezłomnych, które są zatopione w szklanych prostopadłościanach. Sylwetki zdają się iść w różnych kierunkach. Monument odsłonięty został 8 maja przez mjr Wandę Kiałkę, sanitariuszkę i łączniczkę Armii Krajowej, więźniarkę Workuty.

- Pomnik żołnierzy niezłomnych w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 r. znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dlaczego powstał we Wrocławiu? W naszym mieście było najwięcej - poza Warszawą - powstańców warszawskich, we Wrocławiu osiedlił się syn Adama Lazarowicza "Klamry", dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tu stracony został ppłk Ludwik Marszałek "Zbroja", tu mieszkał płk Jerzy Woźniak. Działały struktury WiN, NSZ i wielu innych konspiracyjnych formacji niepodległościowych, a na cmentarzu Osobowickim leży ponad 300 ofiar stalinowskich represji - tłumaczy Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii "Zajezdnia".

Projekt został zrealizowany dzięki wspólnym wysiłkom Urzędu Miejskiego Wrocławia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Historii "Zajezdnia", które teraz będzie prowadzić działania edukacyjne, przybliżające wiedzę o żołnierzach antykomunistycznej partyzantki.

Organizator konkursu, czyli CODAworx, jest największą amerykańską platformą zajmującą się sztuką w architekturze i przestrzeni publicznej. Łączy ona artystów, projektantów, architektów, deweloperów oraz przede wszystkim jednostki publiczne zajmujące się włączaniem sztuki do architektury. CODAworx organizuje coroczny prestiżowy konkurs CODAawards, który wyróżnia najlepsze projekty w dziedzinie sztuki publicznej i zintegrowanej z architekturą na całym świecie. To 12. edycja tego renomowanego konkursu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
26°C Sobota
noc
21°C Sobota
rano
29°C Sobota
dzień
30°C Sobota
wieczór
wiecej »