Odsłonięty w maju tego roku pomnik poświęcony żołnierzom niezłomnym znalazł się w pierwszej setce najpiękniejszych dzieł sztuki na świecie CODAwards 2024! To wspaniała promocja Polski, polskiego szkła artystycznego, sztuki w przestrzeni publicznej, Wrocławia oraz idei pomnika. A przy tym świetna okazja opowiedzenia na świecie o bohaterach.
Stojący na skwerze pomiędzy ulicami Borowską, Glinianą i Dyrekcyjną pomnik żołnierzy niezłomnych został przez międzynarodowe grono jurorów umieszczony wśród 100 najważniejszych i najpiękniejszych dzieł sztuki, jakie pojawiły się w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej.
"Anty-Soviet Partisans' Memorial" - bo pod taką nazwą znany jest ten pomnik w świecie - wybrano spośród 380 dzieł z 24 krajów. Wrocławski monument jest jedynym obiektem z Polski, który dostał się do Top 100 CODAawards 2024.
To ogromne wyróżnienie zarówno dla Wrocławia, jak i twórców pomnika - wrocławskich artystów Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Ogłoszenie zwycięzców wybranych przez jury w 10 kategoriach nastąpi 30 sierpnia. Wyłoni ich głosowanie publiczności z całego świata, które trwa do 2 lipca.
Wszyscy możemy głosować online na "Anti-Soviet Partisans' Memorial" w konkursie CODAawards 2024. Można to zrobić TUTAJ.
- To wielki sukces wszystkich jednostek związanych na każdym z etapów prac tego złożonego i wymagającego projektu, który tworzyliśmy razem od kilku lat - mówi K. Urbanowicz.
Przypomnijmy, że pomnik ma formę dziewięciu odlanych ze szkła i w specjalny sposób zrastrowanych postaci żołnierzy niezłomnych, które są zatopione w szklanych prostopadłościanach. Sylwetki zdają się iść w różnych kierunkach. Monument odsłonięty został 8 maja przez mjr Wandę Kiałkę, sanitariuszkę i łączniczkę Armii Krajowej, więźniarkę Workuty.
- Pomnik żołnierzy niezłomnych w symboliczny sposób pokazuje sytuację całego pokolenia, które po 1945 r. znalazło się w sytuacji bez wyjścia. Dlaczego powstał we Wrocławiu? W naszym mieście było najwięcej - poza Warszawą - powstańców warszawskich, we Wrocławiu osiedlił się syn Adama Lazarowicza "Klamry", dowódcy IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", tu stracony został ppłk Ludwik Marszałek "Zbroja", tu mieszkał płk Jerzy Woźniak. Działały struktury WiN, NSZ i wielu innych konspiracyjnych formacji niepodległościowych, a na cmentarzu Osobowickim leży ponad 300 ofiar stalinowskich represji - tłumaczy Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii "Zajezdnia".
Projekt został zrealizowany dzięki wspólnym wysiłkom Urzędu Miejskiego Wrocławia, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Centrum Historii "Zajezdnia", które teraz będzie prowadzić działania edukacyjne, przybliżające wiedzę o żołnierzach antykomunistycznej partyzantki.
Organizator konkursu, czyli CODAworx, jest największą amerykańską platformą zajmującą się sztuką w architekturze i przestrzeni publicznej. Łączy ona artystów, projektantów, architektów, deweloperów oraz przede wszystkim jednostki publiczne zajmujące się włączaniem sztuki do architektury. CODAworx organizuje coroczny prestiżowy konkurs CODAawards, który wyróżnia najlepsze projekty w dziedzinie sztuki publicznej i zintegrowanej z architekturą na całym świecie. To 12. edycja tego renomowanego konkursu.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.