Bp Kazimierz Ryczan poświęcił dzisiaj w Kielcach pomnik Jana Pawła II wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. „Papież odpoczywający” stanął przy kościele św. Józefa Robotnika – w największej parafii w Kielcach.
Ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii, wyjaśnia, że pomysł pomnika zrodził się wśród parafian, którzy sugerowali to podczas wizyty duszpasterskiej. – „Była to wspólna decyzja duszpasterzy, rady parafialnej i ludzi” – zastrzega ks. proboszcz. Wybór padł na prof. Dźwigaja, którego pomniki papieskie są słynne w całym świecie.
Artyście dostarczono plakat z fotografią siedzącego w lesie na pniu drzewa Jana Pawła II. –„ To moja ulubiona fotografia” – dodaje proboszcz. Dźwigaj pracował nad pomnikiem około roku. Monument jest dość wiernym odwzorowaniem fotografii, artysta włożył dodatkowo w ręce papieża różaniec. Pomnik został ustawiony przy wejściu do kościoła pod rosnącą tam sosną.
Parafia św. Józefa Robotnika, licząca powyżej 22 tys. wiernych, jest największa w Kielcach. Działają w niej liczne wspólnoty, a szczególnie w różnych formach jest kultywowana pamięć Jana Pawła II.
Parafia była erygowana w 1958, a nowoczesną bryłę kościoła zaprojektował prof. Czesław Cęckiewicz. Kościół budowano w latach 1975 – 1984. Pomnik Jana Pawła II dobrze komponuje się z architekturą świątyni.
Prof. Czesław Dźwigaj, ur. 1950 r., absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowca m.in. Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Od 1990 prowadzi pracownię rzeźby ceramicznej na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, specjalizuje się także w medalierstwie, rysunku, grafice książki. Autor kilkuset pomników, w tym 69. Jana Pawła II, rzeźb wieszczów, artystów i bohaterów narodowych, laureat międzynarodowych konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. Pierwszy ze słynnych papieskich pomników powstał w 1987 r. do sanktuarium w Okulicach.
Pomniki Jana Pawła II autorstwa Dźwigaja są w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech, Francji, w sanktuariach maryjnych w całej Europie (Fatima, Lourdes, i in., w tym jedyny pomnik w Rzymie).
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.