Bp Kazimierz Ryczan poświęcił dzisiaj w Kielcach pomnik Jana Pawła II wykonany przez znanego artystę rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja. „Papież odpoczywający” stanął przy kościele św. Józefa Robotnika – w największej parafii w Kielcach.
Ks. prałat Jan Iłczyk, proboszcz parafii, wyjaśnia, że pomysł pomnika zrodził się wśród parafian, którzy sugerowali to podczas wizyty duszpasterskiej. – „Była to wspólna decyzja duszpasterzy, rady parafialnej i ludzi” – zastrzega ks. proboszcz. Wybór padł na prof. Dźwigaja, którego pomniki papieskie są słynne w całym świecie.
Artyście dostarczono plakat z fotografią siedzącego w lesie na pniu drzewa Jana Pawła II. –„ To moja ulubiona fotografia” – dodaje proboszcz. Dźwigaj pracował nad pomnikiem około roku. Monument jest dość wiernym odwzorowaniem fotografii, artysta włożył dodatkowo w ręce papieża różaniec. Pomnik został ustawiony przy wejściu do kościoła pod rosnącą tam sosną.
Parafia św. Józefa Robotnika, licząca powyżej 22 tys. wiernych, jest największa w Kielcach. Działają w niej liczne wspólnoty, a szczególnie w różnych formach jest kultywowana pamięć Jana Pawła II.
Parafia była erygowana w 1958, a nowoczesną bryłę kościoła zaprojektował prof. Czesław Cęckiewicz. Kościół budowano w latach 1975 – 1984. Pomnik Jana Pawła II dobrze komponuje się z architekturą świątyni.
Prof. Czesław Dźwigaj, ur. 1950 r., absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, wykładowca m.in. Akademii Sztuk Pięknych i Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Od 1990 prowadzi pracownię rzeźby ceramicznej na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie, specjalizuje się także w medalierstwie, rysunku, grafice książki. Autor kilkuset pomników, w tym 69. Jana Pawła II, rzeźb wieszczów, artystów i bohaterów narodowych, laureat międzynarodowych konkursów rzeźbiarskich i medalierskich. Pierwszy ze słynnych papieskich pomników powstał w 1987 r. do sanktuarium w Okulicach.
Pomniki Jana Pawła II autorstwa Dźwigaja są w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Niemczech, Francji, w sanktuariach maryjnych w całej Europie (Fatima, Lourdes, i in., w tym jedyny pomnik w Rzymie).
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.