"Quo vadis" Henryka Sienkiewicza zwyciężyło w plebiscycie na lekturę Narodowego Czytania w 2016 roku - ogłosił w poniedziałek prezydent Andrzej Duda. To cudowna powieść o miłości, upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary - powiedział.
Prezydent poinformował, że Narodowe Czytanie "Quo vadis" odbędzie się 3 września. Jak mówił, to "piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić".
Andrzej Duda powiedział, że w plebiscycie oddano w sumie kilkanaście tysięcy głosów. Głosy można było oddawać także na: "Chłopów" Władysława Reymonta, "Noce i dnie" Marii Dąbrowskiej, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego oraz "Popioły" Stefana Żeromskiego.
Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przyznał prof. dr. hab. Jerzemu Bartmińskiemu nagrodę "Zasłużonego dla Polszczyzny".
We wrześniu 2015 roku prezydent zapowiedział, iż kolejną lekturę na Narodowe Czytanie wybiorą Polacy. Kancelaria Prezydenta zorganizowała głosowanie internetowe, którego wynik został ogłoszony w poniedziałek. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.
W ubiegłym roku Andrzej Duda z małżonką zainaugurowali Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa. W warszawskim Ogrodzie Saskim przez cały dzień dzieło Prusa czytali także znani aktorzy, a w ponad 1600 miejscowościach urzędnicy, nauczyciele, bibliotekarze i miłośnicy książek.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.