- Bardzo Ci dziękuję, że byłeś wierny wołaniu Jana Pawła II, nie tylko jako biskup polowy, ale także arcybiskup Warszawy-Pragi i Gdańska. Za to wszystko, co zrobiłeś dobrego, niech miłosierny Bóg ci wynagrodzi - mówił 28 lutego abp Józef Kowalczyk do metropolity gdańskiego.
Katedra oliwska stała się 28 lutego miejscem szczególnego dziękczynienia za 25 lat posługi biskupiej abp. Głódzia. Na uroczystość przybyli przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz wielu środowisk Wybrzeża. W Mszy św. transmitowanej przez TV Polonia uczestniczyły m.in. delegacje świata nauki, kultury i służb mundurowych. Nie zabrakło także duchowieństwa innych wyznań chrześcijańskich oraz reprezentantów judaizmu i islamu. Eucharystię, której przewodniczył abp Kowalczyk, wraz z jubilatem sprawowało 6 biskupów i ponad 120 kapłanów.
W homilii abp Kowalczyk wspominał historię powstania Ordynariatu Polowego. Przypomniał także drogę życiową metropolity gdańskiego i jego wkład w budowanie duszpasterstwa wojskowego. - Była to wielka i bardzo odpowiedzialna praca tworzenia nowej rzeczywistości strukturalno-duszpasterskiej i formacyjnej w Wojsku Polskim. Zobowiązująca, żeby nie wyrządzić ludziom krzywdy, a jednocześnie zrealizować zadania na zasadzie poszanowania godności ludzkiej i powołania biskupiego. Zadanie to abp Głódź wypełnił wspaniale - podkreślał abp Kowalczyk.
Kaznodzieja zaznaczył także, że praca hierarchy w środowisku wojskowych pomogła Polakom, by uznali wojsko za integralną cześć społeczeństwa. - Niech Bóg wynagrodzi ci także cierpienie, którym okupiłeś swoją pracę. Zachowałeś się jak żołnierz niezłomny. Okazałeś się niezłomnym kapłanem, biskupem, żołnierzem - mówił abp Kowalczyk, nawiązując do ubiegłorocznej choroby hierarchy.
Na zakończenie Mszy św. życzenia z okazji jubileuszu złożyli metropolicie przedstawiciele duchowieństwa, osób konsekrowanych, środowisk ekumenicznych oraz diecezjan. - Bogu niech będą dzięki za twój chrzest i za twoich rodziców, księże arcybiskupie, bo wówczas, przy chrzcielnicy, rozpoczęła się twoja droga z Chrystusem. Bogu niech będą dzięki za twoją kapłańską i biskupią posługę, którą najpiękniej można zawsze wyrażać w tajemnicy Bożego miłosierdzia - mówił ks. kan. Grzegorz Stolczyk, proboszcz przymorskiej parafii pw. św. Brata Alberta.
- Dziękujemy ci, księże arcybiskupie, za twoją otwartość, za optymizm, miłość ewangeliczną i nadzieję, której nigdy ci nie brakuje i zawsze nam ją przekazujesz. W imieniu osób konsekrowanych, które włączają się w to dziękczynienie, pragniemy również podziękować za troskę o życie konsekrowane - podkreślała s. Pompilia Ziaja, przełożona domu ss. kanoniczek Ducha Świętego w Matemblewie.
W imieniu uczestniczących w dialogu ekumenicznym Kościołów chrześcijańskich oraz gmin żydowskiej i muzułmańskiej przemówił bp Marcin Hintz z Kościoła ewangelicko-augsburskiego. - Tego dnia chcemy szczególnie podziękować za ten wspólny czas tutaj, w Gdańsku i na Pomorzu Gdańskim. Za wszystkie ekumeniczne nabożeństwa, wygłoszone przez was kazania, za te spotkania, które mają prawdziwie ekumeniczny i ludzki wymiar. Dziękujemy, że możemy wspólnie być, modlić się, szukać tego, co wspólne i wskazywać we wspólnym świadectwie na Pana Jezusa - mówił bp Hintz. - Zapewniamy o naszym codziennym byciu wspólnym w modlitwie i prosimy Boga o błogosławieństwo dla waszej służby w Kościele rzymskokatolickim i w całym Kościele Chrystusowym - dodał.
- Te 13 lat, kiedy ksiądz biskup był ordynariuszem polowym i doprowadził merytoryczne relacje ze służbami mundurowymi do obecnego poziomu, to jest wielka sprawa. My, gdańszczanie, chcemy podziękować za 8 lat przewodniczenia dziełom religijnym i angażowaniu się w inicjatywy społeczne, które służą wielu ludziom - mówił płk Jarosław Kardaś, zastępca dyrektora generalnego Służby Więziennej.
- Dzisiaj w katedrze oliwskiej, matce wszystkich kościołów i kaplic archidiecezji, chcę Panu Bogu podziękować za ten czas - mówił w podziękowaniach metropolita. - Noszę w sercu i dziękuję za modlitwy kierowane do Boga w intencjach ojca świętego, Kościoła powszechnego, a także i w mojej intencji - dodał na zakończenie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.
Według FSB brał on udział w zorganizowaniu wybuchu na stacji dystrybucji gazu.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.