Kraków: Dziedziniec Zamku do renowacji

Dziedziniec zewnętrzny Zamku Królewskiego na Wawelu zostanie przebudowany a centrum promocji i informacji turystycznej na Wzgórzu Wawelskim czeka rozbudowa. Prace zakończą się w 2012 r. i będą kosztować prawie 19 mln zł.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski i dyrektor zamku królewskiego prof. Jan Ostrowski podpisali w poniedziałek na Wawelu umowę na realizację tego przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Władze Wawelu zapewniają, że prace przy przebudowie zewnętrznego dziedzińca będą prowadzone przy zachowaniu pełnego ruchu turystycznego na wzgórzu. Roboty mają być realizowane w taki sposób, aby w możliwie jak najmniejszym stopniu utrudniać zwiedzanie.

Kamienna nawierzchnia dziedzińca zewnętrznego została ułożona w latach 60. XX w. Po upływie blisko półwiecza utraciła sporo ze swej pierwotnej estetyki, a co gorsza jest już bardzo nierówna. Pracę rozpoczną się już w tym roku i obejmą przestrzeń ok. 1 ha. Położony zostanie nowy bruk z porfirowej kostki i dolomitowych płyt. Przebudowany będzie murek oporowy wzdłuż alejki do centrum obsługi turystycznej oraz schody przy budynku nr 5, gdzie powstanie też podjazd z pochylnią dla niepełnosprawnych turystów.

Na dziedzińcu pojawią się też nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie. Przy okazji wymiany bruku przewidziano też remont sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej, która zostanie uzupełniona o dodatkowe hydranty przeciwpożarowe oraz system nawodnienia zieleni.

Minister kultury Bogdan Zdrojewski podkreśla, że taki teren jak dziedziniec zewnętrzny Wawelu może być dla turystów przyjazną przestrzenią albo barierą - wszystko zależy od jej zagospodarowania. "Zależy mi na tym, aby wykorzystać wszystkie punkty widokowe, aby były one dostępne nie tylko dla niepełnosprawnych ale też dla dzieci i osób starszych. Tak aby ten cały obszar był świetnie skomunikowany i przyjazny" - powiedział dziennikarzom Zdrojewski.

Dyrektor Wawelu, prof. Jan Ostrowski podkreśla, że przebudowa dziedzińca zewnętrznego będzie zwieńczeniem dwudziestoletniego programu rewaloryzacji Wzgórza Wawelskiego i przystosowania Wawelu do dzisiejszych standardów konserwatorskich i turystycznych. W tym czasie udało się odrestaurować większość budowli Wzgórza Wawelskiego oraz dziedziniec arkadowy.

Dziedziniec zewnętrzny to rozległa przestrzeń w obrębie budynków i murów obronnych Wzgórza Wawelskiego. To z niego wchodzi się m.in. do Katedry Wawelskiej, na Dziedziniec Arkadowy Zamku Królewskiego, "wikarówki" i centrum wystawowo-konferencyjnego. W centralnej części dziedzińca znajduje się skwer z zarysami fundamentów kościoła św. Jerzego, domu Stanisława Borka i kościoła św. Michała.

To właśnie na dziedzińcu zewnętrznym odpoczywają turyści po zwiedzeniu zamku czy katedry. Tu w letnim sezonie funkcjonuje kawiarenka na wolnym powietrzu. Stąd można podziwiać bryłę katedry ze złoconą kopułą Kaplicy Zygmuntowskiej albo zarysy Baszty Złodziejskiej na tle zachodzącego słońca.

Wawel znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO od 9 października 1978 r. (PAP)

czo/ ls/ jra/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »