Ambulans im. Jana Pawła II ruszy w Polskę

Ambulans do poboru krwi – noszący imię Jana Pawła II – zaprezentowano dzisiaj przed Instytutem Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. „Krewniacy” zainaugurowali również projekt pod nazwą „Karta Krwi Krewniaka”. Inicjatywy te wsparli artyści, sportowcy i parlamentarzyści.

- Po 12 latach walki o pozyskanie środków na zakup najnowocześniejszej, mobilnej stacji krwiodawstwa milion Polaków złożyło się na ten autobus – powiedział Marcin Vellinov, prezes Europejskiej Fundacji Honorowego Dawcy Krwi. Fundusze pozyskano m.in. z cegiełek jakimi były breloki Krewniaków z grupami krwi oraz z akcji SMS realizowanej we współpracy z Telewizją Polską.

Ambulans będzie służył do poboru krwi odwiedzając wszystkie miasta w Polsce m.in. podczas również imprez sportowych i kulturalnych. W nowoczesnym autobusie znajduje się pięć stanowisk do pobierania krwi, gabinet lekarski, poczekalnia, chłodziarka do przechowywania krwi. Wnętrze przypomina jacht bowiem ambulans został wykonany na platformie najnowocześniejszego autobusu turystycznego przez firmę, która zajmuje się wyposażaniem ekskluzywnych jachtów morskich.

- Taki autobus może dziennie zebrać nawet ok. 60 litrów krwi, ale to i tak kropla w morzu potrzeb, bo statystycznie w Polsce co 15 sekund trzeba komuś zrobić transfuzję. Najgorzej jest latem, w wakacyjnych miesiącach więcej jest wypadków, a mniej dawców – mówił twórca kampanii Krewniacy, Marcin Vellinov. Fundacja ma w planach stworzenie floty podobnych autobusów.

Do honorowego krwiodawstwa zachęcał Polaków m.in. aktor Radosław Pazura oraz bokser i mistrz king-boxingu Przemysław Saleta, którzy – jak sami mówili – żyją dzięki temu, że na czas otrzymali krew, której potrzebowali. Krew pobierana w ambulansie im. Jana Pawła II będzie nieodpłatnie przekazywana do działającego na danym terenie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Dzisiaj oficjalnie ruszył również projekt Karta Krwi Krewniaka. Pierwsze przedpremierowe karty otrzymali ambasadorzy akcji: Radosław Pazura, Maciej Orłoś, Dorota Chotecka, Robert Rozmus, Andrzej Supron, Marcin i Katarzyna Vellinov.

Karta Krwi Krewniaka (Karta Identyfikacyjna Grupy Krwi Krewniaka) to dokument wiarygodnie poświadczający grupę krwi posiadacza i pozwalający skrócić czas oczekiwania na transfuzję nawet o 30 min. Karty są dostępne w Punktach Pobrań sieci laboratoriów DIAGNOSTYKA.

Podstawową jej zaletą jest to, że może skrócić czas oczekiwania na transfuzję o ok. pół godziny – dzięki niej lekarz może od razu zamówić krew w banku, bez uprzedniego pobierania krwi do badań i oznaczania grupy krwi. Poza tym, posiadając taką kartę, możemy uniknąć oznaczania grupy krwi przy każdym pobycie w szpitalu. Karta jest trwała i zachowuje ważność przez całe życie.

Kartę można wyrobić w jednym z Punktów Pobrań sieci DIAGNOSTYKA (adresy placówek znajdują się na stronie www.diag.pl). Wyrobienie karty kosztuje 75 zł. – w cenę wlicza się 2 niezależne oznaczenia krwi oraz przygotowanie i druk karty. Dla osób posiadających brelok, koszulkę lub jakikolwiek inny gadżet z logo Krewniaków cena wynosi 69 zł, a osoby, które mają już Kartę Grupy Krwi bądź inny dokument poświadczający grupę krwi cena wynosi 40 zł. (obejmuje tylko jedno a nie dwa badania krwi). Niezależnie od ceny 85 proc. zysku ze sprzedaży przeznaczona jest na wspieranie rozwoju honorowego krwiodawstwa w Polsce.

Akcję Karty Krwi polecają różne Towarzystwa Medyczne m.in.: Polskie Towarzystwo Chirurgii Naczyniowej, Polskie Towarzystwo Lekarskie, Towarzystwo Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »