Wierni powinni być patriotami

Na Ukrainie przebywa patriarcha moskiewski Cyryl. W komentarzach z Moskwy podkreśla się, że terytorium kanoniczne rosyjskiego prawosławia rozciąga się daleko poza granice Federacji Rosyjskiej, a wyznawcy rosyjskiej Cerkwi powinni być patriotami kraju, na terenie którego mieszkają.

,,Jeśli w sferze religijnej najważniejszym staje się czynnik polityczny, partyjny, narodowy, to bardzo źle – powiedział szef Wydziału ds. Kontaktów Kościoła ze Społeczeństwem Patriarchatu Moskiewskiego. – Rosyjski Kościół Prawosławny nie jest tylko Kościołem Federacji Rosyjskiej. Termin russkaja Cerkow odnosi się do pojęcia Ruś, czyli obejmuje różne miejsca, w tym i Kijów, w którym narodziła się Święta Ruś” – stwierdził protojerej Wsiewołod Czaplin.

,,Kierujemy nasze posłanie przyjaźni i jedności do wszystkich, również do tych, którzy krzyczeli wczoraj pod adresem patriarchy: «Precz z moskiewskim popem!»” – dodał przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego. Jego zdaniem każdy wierny rosyjskiego prawosławia powinien być patriotą kraju, w którym mieszka. Wyznawca ukraińskiego prawosławia patriarchatu moskiewskiego powinien kochać swoją ojczyznę i być wobec niej lojalny. W stolicy Rosji lansowana jest teza, że ukraińskie prawosławie podległe patriarchatowi moskiewskiemu cieszy się autonomią oraz wewnętrzną samodzielnością administracyjną i jest silnym lokalnym Kościołem posiadającym rozbudowaną strukturę, monastery, seminaria duchowne, którymi można by obdzielić wiele dużo mniejszych Kościołów lokalnych.

Wypowiedź ks. Czaplina nawiązała do spotkania patriarchy Cyryla z Wiktorem Juszczenką, na którym prezydent Ukrainy postulował utworzenie ukraińskiego Kościoła prawosławnego z własnym patriarchatem. Patriarcha Cyryl nie zgodził się z tą ideą.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  13°C Poniedziałek
  noc
  11°C Poniedziałek
  rano
  18°C Poniedziałek
  dzień
  18°C Poniedziałek
  wieczór
  wiecej »