Reklama

Uroczystości ku czci Proroka Eliasza

Prawosławni obchodzą w niedzielę Święto Proroka Eliasza, jednego z najważniejszych w Cerkwi. Zgodnie z tradycją wierni modlą się do niego o deszcz w czasie suszy, a gdy deszczu nie brakuje - o szczęśliwe zakończenie żniw.

Reklama

Województwo podlaskie jest centrum polskiego prawosławia. Okolicznościowe nabożeństwa z okazji święta proroka odprawiono m.in. w Białymstoku, Siemiatyczach, Czeremsze, Dubinach i Podbielu.

W białostockiej cerkwi pod wezwaniem Proroka Eliasza obchodom przewodniczył ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej arcybiskup Jakub. Prorok Eliasz żył w I połowie IX wieku p.n.e. Jest jedną z ważnych postaci Starego Testamentu. Czczony jest zarówno przez Żydów i chrześcijan, jak i muzułmanów. Imię Eliasz pochodzi z języka hebrajskiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza: Jahwe jest Bogiem.

Według przekazów, Eliasz występował przeciwko królowi Achabowi i jego żonie Jezabel, szerzących w Izraelu kult wschodnich bogów Baala i Asztarte. Piętnował upadek obyczajów, utratę wiary, głosił nadejście czasów Mesjasza. Eliasz przepowiedział Achabowi, że za jego nieprawość przez kilka lat na jego ziemi nie spadnie ani kropla deszczu.

Po trzech i pół roku posuchy, gdy lud cierpiał głód, prorok ponownie przybył do Achaba. Powiedział wówczas władcy, iż klęski spowodowane są tym, że ludzie zapomnieli o prawdziwym Bogu. Wezwał Izraelitów do złożenia ofiary bożkowi Baalowi i Bogu na górze Karmel, by zobaczyć, która ofiara zostanie przyjęta. Wtedy Bóg wysłuchał żarliwych modlitw Eliasza, zesłał deszcz, a ludzie zostali nawróceni.

Odwołując się do tego wydarzenia, wierni modlą się do proroka Eliasza o zesłanie deszczu podczas suszy.

Wierni prawosławni z Podlasia uważają, że prorok karze tych, którzy nie przestrzegają dni świętych. Tradycja mówi, że w zabudowania ludzi łamiących ten zakaz może uderzyć nagle piorun. Dlatego w Święto Proroka Eliasza, które zawsze przypada 2 sierpnia, więc tylko raz na jakiś czas w niedzielę, wyznawcy prawosławia starają się powstrzymać od pracy.

Liczbę prawosławnych w Polsce hierarchowie Cerkwi oceniają na 550- 600 tysięcy osób. Połowa z nich mieszka w województwie podlaskim.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Wtorek
noc
4°C Wtorek
rano
6°C Wtorek
dzień
6°C Wtorek
wieczór
wiecej »

Reklama