UE a sytuacja chrześcijan w Pakistanie

Polski poseł do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański przekazał 2 sierpnia Komisji Europejskiej pilną interpelację w sprawie antychrześcijańskich zamieszek w Pakistanie, w czasie których zginęło już 8 osób.

Poseł podkreślił, że to kolejny przypadek antychrześcijańskiej agresji w Pakistanie. Przywołał też międzynarodowe gwarancje dla wolności religijnej, które z racji członkostwa w ONZ obowiązują także Pakistan. Komisja Europejska ma 3 tygodnie na sporządzenie oficjalnej odpowiedzi.

- Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie? Jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich? Czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej? Czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie? - pyta Szymański.

Poniżej pełna treść interpelacji:

Od 30 lipca 2009 roku w pakistańskim Pendżabie, głównie w mieście Gojra trwają antychrześcijańskie zamieszki, których motorem są skrajne grupy muzułmańskie.

Zginęło jak dotąd 8 osób, w tym 4 kobiety i dziecko. Zniszczono lub podpalono ponad 60 domów zamieszkałych przez chrześcijańskie rodziny oraz 2 kościoły.

Jest to kolejny przypadek nienawiści wobec chrześcijan, która spotyka się z pasywną postawą służb państwowych. Pakistańska policja nie zabezpiecza życia i mienia chrześcijan w Pakistanie, a władze państwowe lekceważą temat prześladowań chrześcijan w tym kraju.

Łamanie zasad wolności religijnej jest narastającym problemem poszanowania praw człowieka na świecie. Swoboda wyznawania i praktykowania religii jest jednym z najważniejszych składników praw człowieka. Została ona potwierdzona w art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w art. 16 dokumentu końcowego OBWE oraz w art. 9 Konwencji Europejskiej.

Stąd pytam:

- Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie?

- jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich?

- czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej (guidelines) w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej?

- czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie?

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »