Polski poseł do Parlamentu Europejskiego Konrad Szymański przekazał 2 sierpnia Komisji Europejskiej pilną interpelację w sprawie antychrześcijańskich zamieszek w Pakistanie, w czasie których zginęło już 8 osób.
Poseł podkreślił, że to kolejny przypadek antychrześcijańskiej agresji w Pakistanie. Przywołał też międzynarodowe gwarancje dla wolności religijnej, które z racji członkostwa w ONZ obowiązują także Pakistan. Komisja Europejska ma 3 tygodnie na sporządzenie oficjalnej odpowiedzi.
- Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie? Jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich? Czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej? Czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie? - pyta Szymański.
Poniżej pełna treść interpelacji:
Od 30 lipca 2009 roku w pakistańskim Pendżabie, głównie w mieście Gojra trwają antychrześcijańskie zamieszki, których motorem są skrajne grupy muzułmańskie.
Zginęło jak dotąd 8 osób, w tym 4 kobiety i dziecko. Zniszczono lub podpalono ponad 60 domów zamieszkałych przez chrześcijańskie rodziny oraz 2 kościoły.
Jest to kolejny przypadek nienawiści wobec chrześcijan, która spotyka się z pasywną postawą służb państwowych. Pakistańska policja nie zabezpiecza życia i mienia chrześcijan w Pakistanie, a władze państwowe lekceważą temat prześladowań chrześcijan w tym kraju.
Łamanie zasad wolności religijnej jest narastającym problemem poszanowania praw człowieka na świecie. Swoboda wyznawania i praktykowania religii jest jednym z najważniejszych składników praw człowieka. Została ona potwierdzona w art. 18 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, w art. 16 dokumentu końcowego OBWE oraz w art. 9 Konwencji Europejskiej.
Stąd pytam:
- Czy Unia Europejska zamierza przedstawić rządowi Pakistanu swoje zaniepokojenie i sprzeciw wobec pogarszającej się sytuacji chrześcijan w Pakistanie?
- jakie kroki zamierza podjąć UE w celu wywarcia presji politycznej na Pakistan w tej sprawie, szczególnie w zakresie większej aktywności policji, prokuratury i sądów w celu ukarania winnych zamieszek antychrześcijańskich?
- czy ogólne wskazania Komisji Europejskiej (guidelines) w zakresie praw człowieka obejmują obszar wolności religijnej?
- czy sprawa wolności religijnej na świecie nie powinna w większym stopniu być przedmiotem działań Unii Europejskiej, jako organizacji wspierającej stan przestrzegania praw człowieka na świecie?
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.