Każdą ludzką kulturę, także tę dzisiejszą, można ewangelizować – napisał kard. Cláudio Hummes, prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. W opublikowanym 1 sierpnia liście wezwał on kapłanów, by mieli odwagę do wychodzenia naprzeciw wyzwaniom stawianym im przez współczesny świat.
W pierwszej części listu prefekt Kongregacji przedstawił zagrożenia i wyzwania stojące obecnie na drodze ewangelizacji. Dzisiejszą kulturę zachodnią – zdaniem brazylijskiego purpurata – cechuje głęboki relatywizm, który neguje istnienie prawdy absolutnej i uniwersalnych wartości moralnych. Wynika z niego postawa nihilizmu, która głosi, że nie ma niczego, czemu warto by było poświęcić całe swoje życie.
Innymi aspektami popularnego stylu życia i myślenia są konsumpcjonizm, rozwiązłość i kult ciała. Kard. Hummes zwrócił uwagę, że w dzisiejszym świecie religię postrzega się jedynie jako słabość i spycha się ją do dziedziny życia prywatnego. Zauważył też, że zmianom w sferze kultury towarzyszy gwałtowny rozwój nauki i technologii, który nie zawsze ma na celu dobro jednostki i całej ludzkości.
W obliczu tych negatywnych zjawisk, które skutkują np. spadkiem powołań kapłańskich, księża nie powinni jednak dać się zwyciężyć pesymizmowi i przejść do obrony. Jako motto swojego listu kard. Hummes wybrał słowa Jezusa przytaczane przez św. Jana: „Nie przyszedłem bowiem po to, aby świat sądzić, ale aby świat zbawić” (J 12,47). „Nie wolno nam się, ani zniechęcić, ani bać się dzisiejszego społeczeństwa czy je tylko osądzać” – zaznaczył hierarcha.
Podkreślił, że „każdą ludzką kulturę, także tę dzisiejszą, można ewangelizować”. W każdej bowiem kulturze tkwią „semina Verbi” (ziarna Słowa), które można wykorzystać w dobrym celu. Kardynał z mocą stwierdził, że i dzisiaj jest wiele osób czekających na osobiste spotkanie z Chrystusem. „On kocha wszystkich i puka do wszystkich drzwi, gdyż wszystkich bez wyjątku chce uratować” – napisał purpurat. Przypomniał też kapłanom, że jako pasterze zostali powołani do wypełniania misji. Powinni ją więc kontynuować – zarówno „ad gentes” (do pogan), jak i w obrębie krajów chrześcijańskich.
„Ziarna Słowa Bożego siejmy nie tylko z okien naszych domów parafialnych, lecz pójdźmy również na otwartą przestrzeń naszych społeczeństw, zaczynając od biednych i docierając do wszystkich środowisk i instytucji” – zachęcił prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa. Praca ta przyniesie radość i zapał, gdyż „Pan nam towarzyszy i puka do serca każdego, komu Go głosimy” – zapewnił kapłanów kard. Hummes.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.