Nie szukajmy wyimaginowanych wrogów

Metropolita lubelski abp Józef Życiński w liście do kapłanów swojej archidiecezji zaapelował o spokojne przyjmowanie niesprawiedliwej krytyki, odrzucenie spiskowej wizji historii, towarzyszenie ludziom, którzy zmagają się z "życiowym krzyżem" i niesienie im nowej nadziei.

"Na kapłańskim szlaku posłania nie szukajmy wyimaginowanych wrogów, nie potępiajmy pogan z nowych Areopagów, nie upatrujmy ukrytych spisków" - napisał metropolita w liście z okazji przypadającego w czwartek święta Przemienienia Pańskiego. List opublikowany został na stronie internetowej archidiecezji.

Hierarcha podkreśla w nim, że czytelna osobowość kapłana-sługi, jego duchowość oraz konsekwencja w głoszeniu Ewangelii to "wartości dużo ważniejsze niż wymierny sukces". Według metropolity "sukces nie jest imieniem Boga", dlatego apeluje do kapłanów, aby nie wpadali w przygnębienie, gdy ich inicjatywy spotykają się z niezrozumieniem i krzywdzącą oceną.

"W obliczu krzyża przychodzącego w postaci niesprawiedliwych ocen, naszą odpowiedzią niech stanie się całkowity dar z siebie dla Boga i bliźnich. Stajemy się darem dla innych przez ślub czystości i posłuszeństwa. Niech dopełnieniem tego daru będzie umiejętność spokojnego przyjmowania niesprawiedliwej krytyki" - napisał hierarcha.

Arcybiskup Życiński podkreślił, że pesymizm i beznadzieja "nie dadzą się pogodzić z misją kapłana" i zaapelował, aby wyzwalać się z lęku oraz "odrzucać spiskowe wizje historii, według których najnowsze polskie dzieje stanowią wyraz intryg, układów, spisków i zdrad".

"W tych teoriach widać ślady myślenia pogańskiego, które ignoruje rolę Opatrzności Bożej w historii" - zaznaczył metropolita.

Nawołuje też, aby kapłani byli wrażliwi na sytuacje "w których pojawiają się autentyczne ludzkie rany, ból rozczarowania, poczucia przegranej". Wskazuje w tym kontekście m.in. na małżeństwa, które borykają się z problemem niepłodności, na osoby żyjące w niesakramentalnych związkach małżeńskich, na sytuację imigrantów i cudzoziemców w Polsce.

"Naszym zadaniem jest być właśnie z tymi, którzy zmagają się z życiowym krzyżem. Nie można pozostawić ich samotnych.(...) Dobry pasterz dociera do tych środowisk, aby przynieść nową nadzieję" - napisał w liście metropolita.

Abp Życiński podkreślił, że choć we współczesnym świecie następują szybkie i głębokie zmiany, to "nie należy drżeć przed nowością, gdyż sens historii świata wyznacza ostatecznie Chrystus". Według niego kapłani w swoim działaniu powinni łączyć "radosną prawdę o Zmartwychwstaniu" z szacunkiem dla godności każdego człowieka.

"Bardzo łatwo jest gorszyć się Europą i światem; znacznie trudniej dostrzec jej rany i pochylić się nad nią w znanym geście miłosiernego Samarytanina. Na wirażach kulturowych, w czasach wielkich przezmian Bóg ufa nam, że będziemy potrafili podjąć to, co wielkie, choć trudne" - napisał abp Życiński.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
4°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
wiecej »