Szczyt przywódców USA, Meksyku i Kanady

Szczyt przywódców państw Ameryki Północnej, nazywanych przez media "trzema amigos" - prezydentów USA i Meksyku Baracka Obamy i Felipe Calderona oraz premiera Kanady Stephena Harpera - rozpoczął się w niedzielę w meksykańskiej Guadalajarze.

Do najważniejszych spraw stojących przed liderami regionu należą odpowiedzi na pytania: jak wesprzeć gospodarki państw w obliczu recesji, utrzymać ciągłość w handlu i rozprawić się z meksykańskimi gangami, które zdominowały przemyt narkotyków do USA i Kanady.

Wszystkie trzy państwa należą do Północnoamerykańskiego Układu o Wolnym Handlu (z ang. North American Free Trade Agreement, NAFTA). Układ z 1992 roku przewiduje stopniową integrację gospodarek i zniesienie większości barier celnych.

Obama w niedzielę na krótko spotkał się z Calderonem. Rozmawiano o konieczności zniesienia zakazu wjazdu dla meksykańskich ciężarówek na terytorium Stanów Zjednoczonych, meksykańskich cłach na amerykańskie towary i epidemii świńskiej grypy.

Harper dołączył do nich w czasie obiadu.

W poniedziałek odbędą się rozmowy trójstronne. Komentatorzy przewidują trudne dyskusje, gdyż wiele spraw dzieli trzy kraje.

Dla Kanadyjczyków najważniejsza jest sprawa amerykańskiego protekcjonizmu, który - jeśli stanie się faktem - może doprowadzić do upadku wielu przedsiębiorstw w Kanadzie, produkujących na potrzeby rynku w USA.

Meksyk obecnie doświadcza najgłębszego kryzysu od 1930 roku, dlatego też chciałby rozwiązać z Waszyngtonem palące kwestie handlowe i imigracyjne. Ponadto Meksykanie wyrażają niezadowolenie z wiz obowiązujących obywateli Meksyku przy wjeździe do Kanady.

W pierwszym dniu spotkania prezydenci i premier wysłuchali występu meksykańskich mariachi, którzy odśpiewali im m.in. "Guadalajarę" i "Besame mucho".

Położona na południu Meksyku Guadalajara uważana jest za drugie miasto kraju pod względem liczby ludności. Z jej regionu wywodzi się muzyka i folklor mariachi, a także słynna meksykańska tequila.

W mieście w czasie spotkań przywódców doszło do demonstracji. Obyło się bez incydentów.


«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
9°C Wtorek
dzień
11°C Wtorek
wieczór
8°C Środa
noc
4°C Środa
rano
wiecej »