Archeolodzy odnaleźli na stanowisku w południowym Libanie cenne fenickie artefakty, ruiny i groby z okresu kananejskiego - podaje serwis internetowy People's Daily Online.
Odkrycia dokonano podczas prac wykopaliskowych, prowadzonych w mieście Sajda (starożytny fenicki Sydon) na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego w Libanie, które jest jednym z najstarszych miast świata zamieszkanych do dziś.
Jak poinformował kierujący zespołem brytyjskich archeologów dr Claude Doumit Serhal z Muzeum Brytyjskiego, uczestniczący w wykopaliskach naukowcy odnaleźli dużą liczbę ruin, pozostałości świątyń, 13 miejsc pochówku i rozmaite artefakty, pochodzące z okresu kananejskiego (3000-1150 r. p.n.e.) w historii Sydonu.
Wśród odkrytych ruin znajdują się pozostałości świątyni z okresu 1800-1500 r. p.n.e. o długości 48 metrów, w których odnaleziono wiele przedmiotów z brązu: noże i pierścienie, a także wyroby ceramiczne i kamienne posążki, wykorzystywane w starożytnych obrzędach religijnych do odpędzania złych mocy.
W ruinach dwóch kolejnych świątyń, pochodzących z ok. 3000 r. p.n.e. oraz 1000 r. p.n.e., archeolodzy zlokalizowali 9 komnat i magazyn zbożowy.
Zdaniem ekspertów najnowsze znaleziska na stanowisku świadczą o tym, że już od 5000 lat ludzie w tym miejscu nie tylko mieszkali, ale również oddawali cześć różnym bogom w kolejno następujących po sobie okresach historycznych.
Sydon był jednym z najstarszych miast fenickich, które okres swojej największej świetności przeżywało w II tysiącleciu p.n.e. W X w. p.n.e. Sydon popadł w zależność od Tyru, a następnie znajdował się kolejno pod panowaniem Asyrii, Babilonu, Seleucydów syryjskich, Ptolemeuszów egipskich oraz Rzymian. W VII w. n.e. miasto zostało zdobyte przez Arabów, a w latach 1516-1918 znajdowało się w granicach imperium osmańskiego.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.